EuroMar

2012'nin son çeyreğinde uluslararası areneda aktif olan ve ayakkabı sektöründe önemli bir marka olan bir firma için hazırlanan bu showroom, ziyaretçileriyle buluştu.

Karmaşık bir formu olan farklı mekanların temaları, ayakkabı stillerinden ilham alınarak hazırlandı. Bu mekan üç “showroom” ve bir “lounge”dan oluşuyor.

Belirtilen bu stilleri vurgulayabilmek için farklı üretim metodları, teknolojileri ve malzemeler kullanıldı. Ve bütün mekanlar kullanılan stiller ile bir bütünün devamı olarak tasarlandı.

Ayrıca bu mekanlar, A’Design Award yarışmasından ikisi Altın Tasarım Ödülü, biri Gümüş Tasarım Ödülü ve biri Bronz Tasarım Ödülü olmak üzere 4 önemli ödülle döndü.

Lounge

Sergileme mekanlarına hizmet veren lounge’ta tema teknoloji.

Tavan ve duvarlardaki teknolojik çizgiler tüm showroomlarda sergilenen , ithal edilen ve bina ile bitişik fabrikada imal edilen ayakkabıların teknolojilerini ifade eder çizgide tasarlanmış.

“Freeform”da tasarlanmış tavan ve duvarlar,kusursuz bir biçimde biraraya getirilirken CAD-CAM teknolojisinden faydalanılmış.

Fransa’da imal edilen barrisol, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda imal edilen MDF lake mobilyalar, İstanbul’un Asya Yakası’nda imal edilen RGB LED sistemleri, mekanda oluşturulan asma tavan ile hiçbir ölçü almaksızın ve prova yapmaksızın mekanda eş zamanlı montajlanmasına olanak tanıyan CAD-CAM teknolojisi mekanın teknolojik çizgilerle üretilmesine atıfta bulunuyor.

Lounge’a ve diğer üç showroom’a hizmet veren mekanın ortasına konumlandırılmış cafe ünitesinin tasarımındada aynı çizgiler bir bütünün devamı olarak tekrarlanmış.

Showroom No 1

Showroomlar’dan ilkinde,yüksek enjeksiyon teknolojisi ile imal edilen spor ayakkabılar ve spor ekipmanları sergilenecek.

Enjeksiyon kalıpta basılarak imal edilmiş gibi duran mekanın imalat yöntemindede mobilya parçaları sanki enjeksiyon kalıplarda imal edilip biraraya gelerek bir bütünü oluşturması sağlanmış gibi duruyorlar.

Ortaya odaklanmış eğik dairesel formlu tavan barissol ve LED aydınlatma sistemleri ile oluşturulurken orta noktaya odaklanmış 4 adet modülde değişik branş ayakkabıları sergileniyor. Mekanın bu teknolojik kronolojisini döşeme kaplamasındaki parlak ral uygulama epoksi kaplama tamamlıyor. Tüm bu teknolojik görselliği yumuşatan nokta tavanda yer alan iri dikiş izleri. Bu izler teknoloji ve el emeğinin birleşiminden oluşan ayakkabılar simule eder tavırda.

Duvarlardaki sergileme modüllerinin backgroundları’nda kullanılan özel tasarım grafik dezaynlı inkjet baskılar mekanın tamamlanmasına yardım eden bileşenlerden bir diğeri.

Showroom No 2

Natürel deriler ve ekolojik tabanlardan imal edilen ayakkabıların sergileneceği bu mekan oluşturulurken dilimlenerek filelere dizilmiş dere taşları döşeme kaplamasını, buffalo derisi taklidi dikişli paneller duvar modullerini, liflenerek ayrıştırılmış bambu ulf moritz kağıtlar duvarları oluştururken tüm mekanı oval formda Amerikan ceviz latalar çepeçevre sarmakta. Ayakkabıların yumuşak çizgileri ,mekanı yorumlarken aynı çizgileri kullanma adına gözden kaçırılmamış.

Bu mekanda sergilenen diğer grup salon ayakkabılarını temsile etmek için bir otelin balo salonunu andıran ikinci katman tavan ve 8 adet özel tasarım aydınlatma elemanları ruhu oluştururken amorf çizgisi ile mekanda kendini hissettiriyor.

Showroom No 3

İnsanoğlunun varlığını tüketmesine direnen doğayı temsile eden mekanda, beton dokuda hapsolmuş doğal ahşap mekanın uç noktalarında bu kirli beton dokudan sıyrılarak gökyüzünü temsile eden mavi tavana doğru yükseliyor. Bu yükseliş bir ağ gibi mekanı çepeçevre sarmalayarak kendisine dokunulmasına direnircesine bir tavır sergiliyor. Bu tavır showroom’da sergilenen “casual” yaşam stiline odaklı ayakkabıların mantığı ile birebir örtüşmekte.

Duvarlarda kullanılan özel tasarım görseller insan etmeniyle çeşitli bileşenlerden kaynaklanan, doğanın kirletilmesini grafiklerle anlatıyor.

Şeffaf epoksi 4mm kalınlığıyla toprağın üzerini kaplayan yoğun bir su tabakasını simule ederken suyun toprağı ve doğayı diriltişini temsile ediyor. Tavandan sarkıt , Wilmotte & Associes tasarımı Mouette Simmetrica aydınlatma armatürleri gökyüzünde süzülen kuşlar etkisiyle doğaya dinamizm yüklemek istercesine mekanı hareketlendiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın