Esse Container

İNTERA İç Mekan Ödülleri 2010'da Mansiyon kazanan proje 212 AVM'de yer alıyor.

Genel olarak konseptin çıkış noktası, eve ait pek çok ürünün bulunabileceği, 500 – 1.000 m2 boyutlarında yeni bir mağazacık çözümünü bulmaya yönelikti. Ürün yelpazesi eve ve kişisel kullanım ürünlerine dair her şeyi içerisine alabiliyordu.

Bunların ışığında Amerika, Avrupa ve ülkemizdeki büyük mağazacılık çok detaylı incelendi. Bu tip mağazalar ağırlıkla depo mantığında, ürün dolu raflardan ibaret görünüyordu. Genelde bu kadar geniş ölçekte, tüketiciye bir hikayeyi takip ettirmek ve yönlendirmek zor oluyor.

Yoğun ürün sergilemesi, tematik sergileme ve görsel mağazacılığın katkısının çok da belirgin olamayacağı bu büyüklükte bir mağazanın konseptinde, hacimle ilişki halinde olacak yine büyük ölçekli alanlar ve formatlar kurgulamak gerekiyordu.

İstanbul her noktasında denize, boğaza, suya yakın olunan büyülü bir şehir. Çoğu zaman vapur beklerken liman, yük gemileri, onlardan tırlara naklolan renk renk konteynerler gözlemlenebiliyor ve taşıdıkları, dünyanın pek çok yerinden gelmiş veya gitmekte olan her türlü ürünü… Bu insana çok büyük bir çeşitliliği, çok uzak yerleri yaşayabilme ve dünyanın her yerinde tasarlanmış, üretilmiş bir şeylere dokuanbilme duygusunu veriyor.

Bu sebeple, projede ana fikir konteynerlar oldu. Mağaza boşluğunun içinde, başka başka hacimler, odacıklar yaratmak için kullanıldılar, kimi konteyneri yatay, kimi dik kullanarak zeminde kendiliğinden inişler çıkışlar, rampalar, küçük kot farklılıkları, bazen basamaklarla çıkılan alanlar oluşturuldu.

Etiketler

Bir yanıt yazın