Eşdeğer Ödül, Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması

Eşdeğer Ödül, Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması

Proje Raporu

3 YAŞAM 1 MİMAR 49 ÖDÜL

“Nasıl doğmakla başlarsa ölüm
Ölmekle başlar öyle hayat.
Bil ki dünyayı sarsan sıçramalar
Birikmiş şuurlarla gelir.” Atilla İLHAN.

Ölüm, yok oluş mudur? Hiç mimar ölür mü?

Ölüm mimar için hesap istemektir yaşamdan ve üstü kalsın bıraktıklarımın demektir, hemde yolluk istemeden…

Sayısız eseler bıraktı Orhan DİNÇ bu dünyaya. Arkasında kalan mimarlara “mimarca” yaşamanın ne olduğunu anlatırcasına. Mimar olmak kolaydır belki ama mimarca yaşamaktır zor olan. Mimarca yaşayan sabah öyle uyanır, yüzünü yıkarken mimarca yıkar ona göre giyinir. Her doğan güneş onun için yeni bir amaçtır dünyaya şekil vermek için. Söylemdir, söylemin eyleme geçmesidir, mimar için mimarca ölmek, yaşamaktan yeğdir.

Her eser her proje, mimarın yolundaki mihenk taşlarıdır. Eserler oluştukça ömürde azalır, tükenir lakin sadece ömürdür azalan. Bilgelik, olgunluk, dinginlik ve mimarca yaşamak isteyene örnek olacak eserler hep artar.

Ve Mimar’ın yegane var oluş sebebidir ailesi. En önemli mihenk taşıdır. Olgunluğunun yegane sebebidir. Diğer yaptığı her eser onun üzerine kurulur, onlarla anlamlaşır.

Sayısız eserleri yanında tescillenmiş “49” ödüllü projesi olan Orhan Abimize, mimarca yaşama örnek olduğu için teşekkür ederiz.

Etiketler

2 yorum

 • can-elmas says:

  Yarışmayı düzenleyene de katılanlara da tebrikler
  Kazanan proje çok fazla sembolizm peşine düşerken bir mezarın olması gereken sadelikten uzaklaşmış. 49 sembol taş bu derece yükselince Toki konutlarını andırmış . Bir mezarın temizliği, akrabaları tarafından bakımı, taşına el sürülmesi özel bir şeydir. Bu taş kütlelerin arasının temizlenmesi için ayrı bir ekip tutulacaktır herhalde. Son zamanlarda her cenazede mezarlığı dolaşıp, güzel ve özgün mezar var mı diye bakıyorum. Çok zor bir konu ve bence öncelik sadelik olmalı, taşların bir araya geliş detayları olmalı, çarpıcı bir tek sembol veya kuvvetli tek bir geometrik hareket olmalı.
  Projede görselin bir parkın içinde, tek başına bir mezar olarak gösterilmesi, genel mezarlık dokusunun verilmemesi de değerlendirmeyi güçleştiriyor.
  Diğer katılan projeleri de görmek gerek

 • azat-yalcin1 says:

  Ailesi bunu seçti ise söyleyecek sözüm yok. Ancak babalar ”yarım bıraktı” diye hatırlanmak istemez. Her baba ”tam” bırakmak için son güne kadar çabalar; ki bardak dolup taşmasına rağmen durmaz. Ben böyle düşünüyorum ama ailesi böyle istemişse saygı duyuyorum

Bir cevap yazın