1. Ödül (OKTAA), Üsküdar’da Mimar Sinan’ı Anmak Yarışması

1. Ödül (OKTAA), Üsküdar’da Mimar Sinan’ı Anmak Yarışması

ÜSKÜDAR MEYDANI İÇİN EN İYİ PROJEYİ İSTANBULLULAR SEÇECEK

18 sıra no’lu proje, İBB’nin açtığı “Üsküdar’da Mimar Sinan’ı Anmak” isimli uluslararası yarışmada halk oylamasına sunulan üç proje arasından 2.626 oy alarak 1. oldu.

18 sıra no’lu proje “Mimar Sinan’ı anmak için meydana yeni bir anıt yapısı inşa etmeye gerek yok” diyor.

Meydanın yapıya değil yeşil alanlara ve ağaç gölgelerine ihtiyacının olmasından yola çıkan proje önerdiği park alanlarının içinde farklı noktalardaki Mimar Sinan eserlerinin doğrultularıyla bir yürüyüş deneyimi sunarak Sinan’ı kamusal alanda gündelik hayatın bir parçası kılmayı amaçlıyor.

Proje, Üsküdar’daki kentsel boşlukları doğal zemin ağırlıklı, ağaçlık parklara dönüştürüyor. Bu parkların yüzey suyunun emilimine ve toplanmasına destek sağlamasıyla alanın, sel ve taşkınlara karşı dirençli kılması planlanıyor.

Oluşturulan doğal zeminler alanda mikroklimayı destekleyerek diğer canlı türleri ve insanlar için iklimsel konfor açısından zengin, yaşanılabilir, ekolojik bir kamusal deneyime dönüştürüyor.

Projede, bir damla suyun bile önemini anlamaya başladığımız günümüzde, yağmur suyu toplama sistemleriyle suyun yeniden kullanımına olanak sağlayan çözümler üretiliyor.

18 no’lu projenin amacı Üsküdar’da Sinan’ı anarken, insanlar ve diğer canlılar için ortak yaşam senaryolarını mümkün kılan yaşanabilir bir kent ortamı sunmak.

 

Etiketler

Bir cevap yazın