Eşdeğer Mansiyon, San Deco Mimari Proje Yarışması: Duvarın Ötesinde

Eşdeğer Mansiyon, San Deco Mimari Proje Yarışması: Duvarın Ötesinde

Proje Raporu

Son birkaç ay içinde pandemi nedeni ile ev kavramı yeni bir anlam kazandı ve şimdiye kadar bize yeten konutlarımızda yeni kullanımlar aramaya başladık. Doğadan ve dış çevremizden saklanmak yerine, daha çok kendimizi bulduğumuz, ait hissettiğimiz ve esnek kullanıma adapte olabilen yeni yaşam alanları yaratmak için cevaplar aradık.

Evde geçirdiğimiz zamanlardaki bu artış, aynı zamanda kişileri bireyselliğe ve iç dünyalarında yolculuk yapmaya davet etti. Bunun sonucunda ruhsal sancılarımızla yüzleştik; doğanın, kuş seslerinin, temiz havanın, güneş ışığının özlemini yaşadık. Normal şartlarda her şeyden çok bulunmak istediğimiz yerin, bu günlerde bize nasıl dar gelebileceğini gördük.

Peki ya gerçekten NEFES almak için bir fırsatımız olsaydı?

Kaybettiğimiz güvenli alanımızı tekrar bulabileceğimiz NEFES’e, evlerimizde aslında en çok rastladığımız yüzeylerden biri olan ‘DUVAR’ kaynaklık ediyor. Dönüşebildiği kullanımlarla insanların iç dünyasına fiziksel şartlarda bir kapı açan NEFES ile, bir yandan öze dönmek, kendimizi bulmak; bir yandan da yarattığı etkileşimlerle aile bağlarımızı aktif tutmak ve güçlendirmek mümkün.

Sınır belirleyen ve sabit yapısı sebebi ile dönüşümlere açık olmayan mevcut duvar; katlanıp dönüşebilen, çok katmanlı – fonksiyonlu, çift yönlü işleyişe sahip bir odak noktası haline gelir.

Döşeme ray sistemi üzerinde duvar kendini otomatik olarak var ettikten sonra, artık ortam kullanım için uygundur. Menteşe sistemi sayesinde yatak, döşeme, oturak, çalışma masası gibi açılıp kapanabilir fonksiyonlar ve sabit duvara gömülü kitaplık kullanabilir. Kullanıcı, tek kanat açılabilir pencere, gökyüzü penceresi ve çatıya çıkışı sağlayan küçük bir kapı ile temiz havaya ve gökyüzüne artık hiç olmadığı kadar yakındır.

MEVCUT DURUM

Salon ile mutfağı ayıran ve mutfakta oturma köşesi oluşturan duvar, tasarım için temel eleman seçilmiştir.

Artık sadece bir ayırıcı olmak yerine, yeni anlamlar arayacaktır.

MALZEMELER

-Akustik Ahşap Panel: Güçlü estetik algısının yanında ses yalıtımı sağlaması da amaçlanmıştır.

-Hafif Çelik Taşıyıcı: Yük taşıma kapasitesi ağırlık oranlarına göre oldukça yüksektir, maliyet ve süre avantajı sağlar.

-Alüminyum Doğramalı Isı Yalıtımlı Çift Kat Cam: Çift kat cam arası perde.

-Meşe Ağacı: Akustik performansı iç mekanda da sürdürmek ve sıcak bir doku yaratmak için mobilyalar meşe ağacından yapılmıştır.

-Taş Yünü: Ses yalıtımıyla birlikte yangın ve ısı yalıtımı da sağlayan taş yünü, dolgu malzemesi olarak seçilmiştir.

-Alçıpan: Ses ve ısı yalıtımı sağlarken kolay uygulanabilmesi ve yüzeyinin boya tutar olması sebebi ile tercih edilmiştir.

-Atracto Gold Dark A002: Canlı ve enerjik bir mod için iç mekanda turuncu rengin hakim olduğu A002 kodlu San Deco ürünü tercih edilmiştir.
*mobilya alt yüzeyleri de yüzey bütünlüğü sağlanması için  bu renge boyanmıştır.

-Alüminyum Raylı Merdiven: Kitaplığa bir ray ile sabitlenen ve kaydırılabilir tekerlekli düzeneğe sahip gemici merdiveni, döşemeye çıkmanın yanı sıra kitaplığın üst raflarına da erişim kolaylığı sağlar.

-Kitaplık: Kütüphane işlevinin yanında bir ses bariyeri oluşturarak yalıtım işlevi de görür.

ÇİFT TARAFLI KULLANIM

İç dünyamıza açılan bir kapı olmakla birlikte, mutfağa bakan dış yüzeyi ile de NEFES, farklı kullanım olanakları sunmaya devam eder. Üretim bölümü ve hobilere sahiplik eden duvarın dış yüzeyine mutfak tarafından erişilebilir, duvarın kapalı olduğu durumda ise aktivitelerin icrası için zeminde fazladan yüzey alanına sahip olunur.

Akustik ahşap panelin dişli yapısı sayesinde farklı ölçülerde üretilen metal asma aparatları duvara geçer ve objeleri taşır hale gelir.

-Alternatif Kullanım 1: Yeşili evlerimize adapte eden ve doğrudan günışığı gören kullanımla dalından taze kopardığınız yeşillikler direkt kahvaltı masanıza gelebilir.

-Alternatif Kullanım 2: Astığınız kara tahta ile çizimleriniz ve notlarınız mutfakta geçirdiğiniz zamanları daha renkli hale getirebilir.

-Alternatif Kullanım 3: Resim, makrome gibi ilgi alanları için tuval/kasnak yüzeyler duvara asılabilir ve duvar yüzeyi bir hobi tahtasına dönüşür.

DETAYLAR

-Otomatik Açılır Sistem: Elektronik bir kontrolcü ile açılan sistem, zemindeki ray üzerinden kayarak formunu oluşturur. Duvarların kayması, ortadan menteşeli yan yüzeylerin ve gökyüzü penceresinin açılması eş zamanlı olarak gerçekleşir. Rayın bittiği noktalarda duvarlar oyuklara geçerek kilitlenir ve sabit form oluşur.

-Paralel Sürme Sistemi: Duvarın esnek kullanımı sebebiyle çatıda oluşan açıklık paralel sürme doğrama sistemi ile çözülmüştür. Bu sistem duvarın kapalı olduğu durumda evin içine doğal ışık girişine olanak verir.

-İklimlendirme: Yerden ısıtma kullanılır. Isınan hava NEFES’in ince-uzun formu sebebi ile rahatlıkla yükselir ve pencereden doğal havalandırma gerçekleşir.

-Led Aydınlatma

GÖKYÜZÜ İLE BÜTÜNLEŞMEK

-Çatıyı yararak yükselen NEFES, çatı penceresi sayesinde gökyüzüne bir adım daha yaklaşır. Bu sayede kullanıcılar tüm aktivitelerinde eşsiz bir manzara ile desteklenir. Mutlak sessizlik ô mutlak karanlık

-Kaliteli uyku için mutlak sessizliği ve karanlığı NEFES ile sağlamak çok kolay. Tasarım tüm akustik önlemleri ile ses sorunu çözerken, çift cam arası perdeli doğramaları da ışık girişinin kontrolünü sağlar.

Etiketler

Bir cevap yazın