El Terreno Bahçesi

El Terreno Bahçesi

COVID-19 salgını sırasında Mexico City’de inşa edilen bahçe ve eğitim merkezi projesi olan El Terreno, Vertebral tarafından tasarlandı.

Proje; çiçek, aromatik bitki ve sebze yetiştirmek için kentsel bir meyve bahçesinin bileşenlerini sağlayan zengin toprak, mineraller ve taşlardan oluşan bir tepe üzerinde yer alıyor. Gıda üretimi ve sürdürülebilir yaşam döngülerini sergileyen bahçe, gençlere bir yandan çevre eğitimi verirken diğer yandan sosyal bağlarını da geliştirmeyi amaçlıyor.

Tamamen, Vertebral’in önceki projelerinden artan malzemelerin geri dönüştürülmesi ile inşa edilen çok amaçlı pavyon, arsada bulunan bir tepenin üstünden bahçeye doğru kademeli inecek biçimde düzenlenmiş. Hafriyat esnasında ortaya çıkan taşlarla doldurulmuş inşaat demiri artıklarından üretilmiş duvarlar bahçe çeperinde ve istinat duvarlarında kullanılmış. Pavyonun çatısı, daha önce beton kalıbı olarak kullanılmış ahşap makaslardan oluşmakta. Dört farklı modülden oluşan makaslar, gönüllüler tarafından bir araya getirilmiş.

Projenin işvereni Michelle Kalach mütevazı ve kendi kendine yeten bitki topluluklarıyla yakından ilgileniyor. Bahçede, uygulanan eğitim programına göre üretilen zirai ürünler daha sonra a yerel kafe ve mağazalara satılıyor. Bu sayede El Terreno, iktisadi açıdan da sürdürülebilir bir döngüye sahip.

Yağmur suyu, pavyonun yeşil çatısından ve daha sonra taşıyıcı görevi de gören borulardan geçen bir sistemle tutuluyor ve meyve bahçesini sulamak için kullanılan bir sarnıca aktarılıyor. Güneş panelleri aracılığıyla enerji üretiliyor ve kompost tuvaletlerden elde edilen atıklar bahçe için doğal bir gübre olarak kullanılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın