El Roser Sosyal Merkezi

El Roser Sosyal Merkezi

Josep Ferrando Architecture, Gallego Arquitectura ile iş birliği içinde 1929'da Reus Katalonya’da inşa edilen eski Reus hapishanesini, El Roser Sosyal Merkezine dönüştürdü.

Kültürel Varlık olarak listelenen ve Katalonya Mimari Miras Envanteri’nde yer alan yapının rehabilitasyonu, FAD 2022 Ödülleri’nin Mimarlık kategorisinde finalist eserlerden biri. Yapı, İspanya’da yenilikçi bir programa sahip. Evsizler için barınak, aşevi ve sosyal alanlardan oluşarak ve şehrin tüm sosyal hizmetlerini bir araya getirerek, türünün ilk kapsamlı tesisi olmasını sağlıyor.

Öneri, bir dönüşümün dönüşümü şeklinde. 1929 yılında inşa edilen cezaevi, 1979 yılında okula dönüştürülmüş. Bu erken müdahale, gizlenmiş yapı katmanlarını gösteren ve bunların çeşitli dönüşümlerine dikkat çeken bir seçim sürecinde çeşitli zaman katmanlarının birbirleriyle diyalog kurduğu bir proje için temel alınmış. Proje, tasarruf imajını uyandırmak için daha önce gizlenmiş olan yapısını ve zamanın inşaat tipolojisini ortaya çıkararak orijinal binaya saygı duyuyor ve onu kurtarıyor.

Müdahale farklı ölçeklerde çalışıyor ve yeni daha eterik, hafif, tektonik elementler ile mevcut daha ağır olan yapının bileşimi ve stereotomik mineral malzemeleri arasında bir diyalektik kuruluyor. Ardından, iki avlunun etrafına yerleştirilmiş H şeklindeki kat planının geometrisine, görüş hatları ve kapalı alanların sonunu belirleyen Palladyan tarzı bir geçirgenlik oluşturmak için yeni açıklıklar verilmiş. Yapının iç mekanına ilişkin yorum, işleyiş ve güzergahlar kentsel düzeyde olduğu gibi yeniden değerlendirilerek yakın çevreyle olan ilişkisi değiştirilmiş.

Cezaevine giriş, minimum kaldırım alanına sahip anıtsal bir kapıyla caddeden yapılıyordu; ancak bu son öneri, cezaevi binasının avlusunu çevreleyen duvarı ortadan kaldırarak, onu kente açık, yoldan geçenlerin cephelerinin sürekliliği sayesinde tesisi tanımasını sağlayan bir kamusal alana dönüştürüyor. İnce çelik yapı, aynı anda üç farklı tarihsel dönemi bir araya getiren, şimdi olmayan duvarı hatırlatan bir jest. Buna karşılık, anıtsal kapının korunması, kayıp duvara tanıklık ediyor ve tesisin miras değerini artırıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın