Edison Lite Apartmanı

Edison Lite Apartmanı

Paris Belediyesi’nin açtığı “2016 Paris Re-invented” yarışmasına davet edilen 22 proje arasından seçilen Edison Lite konut projesi Manuelle Gautrand Architecture tarafından tasarlandı.

Paris’in 13’üncü bölgesinde, Place d’Italie ve Maurice Ravel müzik okulunun yanında, 415 metrekarelik küçük bir arsada inşa edilmiş. Tasarımcılar, mimari üslup ve kat yüksekliği açısından aşırı değişken bir çevrenin sınırladığı yapıyı, etrafındaki bu kısıtlayıcı unsurların baskısını alt edebilecek biçimde tasarlamaya çalışmışlar.

Tüm daireler vergi dahil, metrekaresi 7.990 € olarak belirlenen, piyasanın %30 altında belirlenmiş olan sabit fiyat ile satılmış. Tüm satışlar, HABX isimli online platform ile yapılmış. Açık satışa sunulan 13 daire için 2.000 kadar başvuru gelmiş. Başvuruları değerlendirirken, apartmanda yaşayacak insanların alakalı, çeşitli ve kapsamlı olmasını amaçlayan bir dizi kriter ile seçim yapılmış. Bunun haricinde yapıda 6 kiralık daire ve 2 sosyal konut olmak üzere toplam 21 daire bulunuyor.

Yeni bir konut modeli olarak öneren proje inşaat alanının %20’sini kapsayan ve kullanıcıların tasarım aşamasında dahil olduğu ortak alanlar sunuyor. Bodrum kattan çatıya kadar uzanan bu ortak alanalar: -1’inci katta, depo alanlarının yanında bina sakinlerinin ortak kullanımına açık bir atölye alanı; zemin katta giriş holünden erişilen bir bisiklet park alanı; 6’ncı katta güneye bakan bir teras, batıya bakan bir barbekü/ortak mutfak alanı; yedinci katta ise 150 metrekarelik, 360 derece manzaraya sahip bir çatı terası.

Oldukça sıkışık bir kentsel çevrede bulunan binanın cephesini rahatlatmak ve maskelemek için cephede büyük ölçüde cam ve bitki kullanılmış. Nitekim, ortak alanlar haricinde, projenin arz ettiği bir diğer inovatif unsur, cepheye yerleştirilmiş olan 290 saksı. Tasarımcılar, hiçbir pencerenin önünü boş bırakmayıp saksı yerleştirerek, pencereye doğru bakıldığında sürekli bir “doğal” arka plan oluşturmayı amaçlamış. Bu arka plan tüm cepheyi ve çatıyı sarmalıyor.

Tasarımcılar, daire başına 14 olmak üzere toplam 290 saksının yanı sıra çatıdaki bostanlık alan da hesaba katıldığında, kullanıcı başına 10 m2 toprak düşen, permakültür alanları sunan bir yapı üretmeyi başarmış. Paris’te kent içinde toplam 100 hektar alanın bitkilendirilmiş duvarlar ve çatılar, 33 hektarlık alanın ise kentsel tarım alanlarına dönüştürüldüğü bir kent hayali sunan belediyenin 2016 yılın yayınladığı tüzüğe cevaben oluşturulan Edison Lite projesi, çatısında da 150 metrekarelik bir tarım alanı sunuyor. Her bir daireye eşit olarak parsellenmiş olan bu alanın bostan olarak kullanılması planlanıyor. İskan gerçekleşmeden önce ortak alanlara 310 çarkıfelek çiçeği, 4.320 soğanlı bitki ve her dairedeki saksılara ise toplam 1.418 sazlık bitkiler ekilmiş. Binadaki tüm saksılar, yıl boyunca temel düzeyde nem oluşturabilecek otomatik sulama sistemine sahip.

Yapıda beton, ahşap ve metal malzeme kullanılmış. Malzemeler seçilirken ve uygulanırken aşağıdaki üç ilkeye dikkat edilmiş:

  1. Doğru yerde doğru malzeme ve kombinasyonlarını kullanarak, bazı yapı bileşenlerinin gereğinden fazla miktarda tekil bir malzeme ile üretilmesinin sonucu olarak artan inşaat masrafları en aza indirmek.
  2. Asgari atık ve azami uygulama hızı için olabildiğince fazla prefabrike malzeme kullanmak.
  3. Yük taşıyan malzemeleri yapının çekirdeğinde ve cephede yoğunlaştırarak, iç mekan organizasyonunda azami esneklik sağlamak.
Etiketler

Bir cevap yazın