Dr. Atl 285 Apartmanı

Dr. Atl 285 Apartmanı

BAAQ’ mimarlık ofisinin, 1960 yıllardan kalma endüstri yapısını 35 adet loft tipi daireden oluşan bir konut apartmanına dönüştürdüğü proje, Mexico City’deki Santa Maria la Ribera semtinde bulunuyor.

Yapı, bir yandan kültürel mirası korumak diğer yandan çevre ve nüfusa fayda sağlamak amacı güderek yeniden işlevlendirilmiş. Projenin yer aldığı tarihi bölge, giderek kentsel yoğunluğu artan, kent merkezine yakınlığı nedeniyle kültürel ve ekonomik merkezlerde yaşamayı düşünen genç nüfusu kendine çeken bir karaktere sahip.

Bina, eski endüstriyel kullanımına uygun olarak yapılmış betonarme kiriş ve kolonlardan oluşan taşıyıcı yapısı korunarak yeniden tasarlanmış. Projede, mevcut strüktürün yarattığı geometrilerden yararlanılmış ve özel alanlar yaratmak amacıyla kübik ahşap elemanlar yerleştirilmiş. Böylelikle kiracıların farklı ihtiyaçlarını karşılayacak, talep edilen boyuta göre ayarlanabilen modüler bir sistem oluşturulmuş.

Dr. Atl 285 projesindeki için en büyük zorluk sakinlerini mahallenin sosyal dokusuna entegre edecek geçirgen bir tasarım uygulamak olmuş. Bunun için teras ve çatı katı gibi dış mekanların kullanımı ile, birlikte yaşamayı teşvik eden ortak alanlar yaratılmış. Çatıdaki bahçe semt bahçesi şeklinde tasarlanmış. Bu alanlar hem komşuların sosyalleşmesine olanak veriyor hem de topluluğun bostan olarak kullanabileceği bir alan sağlıyor. Eski avlunun altına yerleştirilen yeni drenaj ve su arıtma tesisi sayesinde terasta kullanılan suyun %100’ünün tekrar kullanılabilmesi sağlanmış.

Tüm bu koşullar, projenin başlangıçta beklenenden çok daha sürdürülebilir bir hale dönüşmesini sağlamış. Sudan %45’e varan oranda tasarruf sağlayan bir su arıtma tesisi, zemin katta bir yeşil alan ve çatıda bir sebze bahçesi ile Dr. Atl 285 binası sürdürülebilirlik açısından örnek bir proje olarak gösteriliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın