Derindere Filo Kiralama Yönetim Ofisi

Team Fores'in hem tasarımcısı hem de ana yüklenicisi olduğu Derindere Filo Kiralama Yönetim Ofisi Kağıthane'de yer alıyor.

Tasarımcıların sözleriyle:

5000 m2 tek kat, tek mekan ofise az rastlanır. Katlara ayrılmamak, yönetim hiyerarşisini ortadan kaldırdığı gibi erişimi de güçleştirmektedir.

2013 yılında Derindere Filo Kiralama şirketine ait ilk ofis mekanı tasarlanmaya başladığında firmanın hızlı büyüme potansiyelini fark etmiştik. Yapılacak tasarımın sadece mekanı kapsamaması gerektiği, kurumsal olarak da kabuk değiştiren ve hızla büyüyen şirketin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek, kurumsal kimliğinin bir parçası olacak ve değişen ofis ve çalışma alışkanlıklarına uyumlu olacak esnek bir tasarımın hayata geçirilmesi gerektiğini biliyorduk.

İlk planlama kriterlerimiz, sadece teknolojik olarak değil, mekan ve ekipman kullanımı olarak da akıllı bir ofis tasarımını hayata geçirmeye yönelik oldu. Herkesin farklı masalarda ve mekanlarda çalışmasını teşvik etmek, hareketli mobilyalar sayesinde kalabalık bir ofis ortamında iletişimin güçlenmesine, masa aidiyetinden, tümel mekan aidiyetinin oluşturulmasına, sabit çalışma alanlarına ayrılan mekanların azalarak, sosyal donatılar ve toplantı alanlarının daha fazla ve organize bir biçimde kurgulanmasına destek olmuştur.

Bugün gelinen noktada yeni yerine, temelleri ilk kez 2013 yılında atılan AKILLI MEKAN-VERİMLİ VE MUTLU ÇALIŞAN manifestosunun yansıtılması sonucunda hazırlanan, örneğine az rastlanır biçimde 5000 m2‘lik tek kat, tek mekan yeni ofisine Kasım 2015 yılında taşıdığımız Derindere Şirketler Grubu, hem sektörün önünü açmış, hem de ofis ve çalışma alanlarına farklı bir bakış açısı getirmiştir.

Katlara ayrılmamak, var olan yönetim hiyerarşisinin çok doğru kurgulanmasını gerektirir. Yaklaşık 650 kişi kapasiteli ofisin çalışanlarının gerek akustik, gerek erişim, gerekse elektro mekanik konforunun sağlanarak verimliliğin artırılması projenin anahtar kelimeleri olmuştur. Çalışma masalarından, klasör dolaplarına, hareketli kesonlardan, geri dönüşüm ünitelerine kadar her santimetrekaresi tek tek tasarlanan Derindere ofisinin yeni yerindeki bir diğer misyonu ise sanat, eğitim ve doğal hayatı korumaya yönelik çalışmalarının ortaya çıkarılması olmuştur. Bu bağlamda, adeta bir sanat ve tasarım atölyesi gibi çalışan ofisin içerisinde, tamamı koyuldukları yere özel olarak düşünülmüş ve tasarlanmış yeni kuşak sanatçıların eserleri ile zenginleştirilmiş, ayrıca çağdaş ve modern sanatın duayenlerine ait eserlerin de sergilenmesi ile gerek sanata olan bakış açısı, gerekse yeni kuşak sanatçılara sağladığı destek vurgulanmıştır. Ayrıca şirketin çeşitli yerlerinde oluşturulan kitaplıklar sayesinde görsel sanatlara destek olunduğu gibi okuma alışkanlıklarının da artırılması sağlanmıştır.

Personel ve yönetim girişlerinin ayrılması, vestiyer ve kilitli dolap alanlarının girişlere yakın konuşlandırılması, görüşme ve toplantı alanlarının çalışma alanlarının dışında birlikte kurgulanması ile çalışma mekanlarındaki verimlilik en üst seviyeye taşınmıştır. Yönetici odalarının ofislere ve ekiplerine hakim ancak ana mekanların doğal ışığını kesmeyecek şekilde planlanmış olması, mekandaki ferahlık, sadelik ve şirket büyüklüğünün vurgulanmasını sağlamıştır. Kullanılan malzemeler ve grafik dil, tasarım girdilerinin bir ürünü olarak mekanların ayrıştırılmasına olanak sağlamaktadır.

Sonuç olarak 5000 m2‘lik düz ayak bir ofisin erişimi, verimliliği, ofise olan aidiyet ve bağlılığın kurgulandığı şekilde yaşatıldığı görülmektedir. Bu değerlerin yaşatılabildiğinin ölçümlenmesiyle bir ofisin akıllı olduğuna karar verilebilir. 

Etiketler

Bir cevap yazın