C&P Ofis Binası: CUBEND

C&P Ofis Binası: CUBEND

Avusturya’nın Graz kentinde inşa edilen ofis binası INNOCAD tarafından tasarlandı.

Bir gayrimenkul firmasının, şehrin en yüksek trafik girişinde konumlanan genel merkezi, yeni gelişen bölgenin dönüşüm geçiren endüstri alanında yeni bir kent simgesi işlevi görüyor. Projenin temel arzusu, “inşa edilmiş kimliğin” özgün bir örneğini, işverenin logosunu binanın cephesine dahil ederek, yedi katlı bir bina bağlamında yaratmak. Projenin ismi, CUBEND, kalıcılık ve bütünlükle ilişkili “cube/küp” ile hareket ve dinamizmle bağdaştırılan “bend/bükülmek” kelimelerini birleştirerek firmanın değerlerinin çevirisini yapıyor. Bir küp olarak organize olan ve tüm katlar boyunca kıvrımlı bir orta avlu ile bölünen bina, yüzen beton bir strüktürün içinde camın hakim olduğu bir merkeze sahip.

Çok katmanlı cephe üç adet işlevsel ve strüktürel eleman içeriyor. Beyaz betondan dış ızgara, binanın kullanımına, zamana, mevsime ve çevreye adapte olan otomatik güneş engelleyici sistemi binaya entegre ediyor. Cephenin ikinci katmanı, sundurma benzeri bir bölüm, iç mekan ve dış mekan arasında bir geçiş bölümü olarak hizmet veriyor. Üçüncü, geçirgen katman, doğal ışığın iç avlu etrafında uzanan, bölümlere ayrılmış ofis mekanlarına ulaşmasına müsaade ediyor.

İç mekan tasarımı, “yeni çalışma” konseptine ve biyofilik bakış açılarına, merkezdeki boşluk etrafında çeşitlenerek dikeyde tüm katları birbirine bağlayan sosyal alanlar, çalışma ve dinlenme alanları ile cevap veriyor. Bu enerji verimli, aktivite temelli ve kimlik-güçlendiren yapı yüzeyinde; insanlar, mekanlar ve teknoloji arasındaki etkileşimi gözle görünür biçimde açığa vuruyor.

Etiketler

Bir cevap yazın