Conil Daireleri

Conil Daireleri

İspanya'nın Cádiz şehrinde inşa edilen yapı bölgenin mimari özelliklerinden ilhamla tasarlanmış. Yapı turistlere kiralanan lüks dairelerden oluşuyor.

20. yüzyılın ikinci yarısında, tarihi kent merkezi ve plaj arasında şekillenen mahallede yer alan bina, bağlamla çalışmanın yanında; yeri ikame etme şekillerini, atmosferi ve mekansallıkları sorgulamanın ve entegre etmenin bir ürünü. Yapı; kent mimarisinin, hayatta kalmış yerel mimarlık örneklerinin ve anılarda kalanların serbest bir yorumu.

Başlangıç noktası avlu olan yapının tipolojisinde geçici konaklamayı ev fikrine yakınlaştırmak deneniyor; iç ve dış arasındaki limitlerin akıcılık ve rahatlığı ile mekansal ve atmosferik koşullar inşa ediliyor. Bu bağlamda, avlu, giriş, galeriler ve teras gibi çeperdeki mahaller ve bu mahallerin bölümler, sokak ve çatı peyzajı ile olan ilişkileri güçlendirildi. Kentsel ölçekte bakıldığında yapı kütlesi mahallenin konut ölçeğine uyacak şekilde ölçülendirildi ve özünde, güçlü bir yay ile sınırlandırılmış yumuşak yüzeyli bir hacim ortaya çıktı.

Beyaz rengin sonsuz olanakları Atlantik kenarındaki Cádiz şehrinin güçlü gün ışığıyla birleşince, binanın olmak istediği her şeyin, hatta süsleme sorusuna yaklaşımının dahi, altını çiziyor ve güçlendiriyor.

İşin tanımı aynı zamanda tüm iç mekan tasarımını ve peyzajı da kapsıyor. Mobilyanın yanında, kumaşlar ve yapıya özel sanat eserleri yapının mimari özelliklerini yansıtıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın