Comtois Residence

DKA tarafından tasarlanan Comtois Residence Kanada'nın Québec Eyaleti'ne bağlı Terrebonne kasabasında yer alıyor.

Tarımsal peyzajın yöresel dilinden ilham alan ev, genç bir çiftin ve iki çocuğunun yaşam tarzına göre tasarlandı, aynı zamanda arazinin kökenlerini de yansıtıyor. Dış cephe kaplaması ve pencere açıklıkları; beşik ve metal çatıya kadar, malzeme seçimleri ve mimari stil, çevredeki bölgeyi ve geçmişin tarımsal yapılarını yansıtacak şekilde seçilmiş. Bununla birlikte açık tek renkten oluşan ev, sitenin ve çevresinin doğal renklerini vurgulamaya ve kavramaya yardımcı oluyor.

Sokaktan uzaktaki set, gürültüyü azaltıyor ve mahremiyet seviyesini artırıyor. Sonuç olarak, ev doğa ve çevredeki manzara ile ortak bir yaşam kuruyor.

Ev, arazinin konumlanışı da düşünülerek işlevlerine göre üç hacme bölünüyor. Her hacim kullanıldığı saate göre güneşten faydalanacak şekilde düzenlenmiş. Bunun sonucu olarak, iç mekanlar güneş ışığından bolca faydalanırken aynı zamanda kaliteli bir manzaraya ulaşma imkanı buluyor.

Ana cephede giriş düz bir çıkma ile belirtiliyor. Merkezde bulunan yaşam alanı iki cepheye de açıkken garaj, kapalı ve saklı bir alanda bulunuyor. Bu sayede, yaşam alanı peyzaj ve doğal sınırlarla bir ilişki kuruyor. Son olarak, yatak odasının cephesindeki delikli pencereler, belirli bir mahremiyet seviyesini korurken, dış cephenin tam olarak çerçevelenmiş görsellerini sunuyor. Mimari elemanların strüktürel yönelimi, tarım arazilerinin organizasyonuna atıfta bulunarak evin mekansal kalitesine katkıda bulunuyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın