CEM Kamanar Ortaokulu

CEM Kamanar Ortaokulu

Dawoffice tarafından tasarlanan ve Senegal’in Thionck Essyl kasabasında inşa edilen okul, 15. dönem Ağa Han Mimarlık Ödülü (2020-2022) kapsamında kısa listeye seçilen 20 projeden biri.

Dawoffice’in ortakları David Garcia ve Aina Tugores, kasabanın tek ortaokulundaki aşırı kalabalığa şahit olunca, Foundawtion vakfı aracılığıyla burada yeni bir okul inşa etmeye karar vermiş.

Süreçte, iklim konforu ve düşük maliyetli üretim ön plana çıkmış. İnşaatta kullanılan kil ve taş malzemeleri okulun yapılacağı arsadan temin edilmiş; taş için açılan ocak daha sonra okulun spor sahası olmuş. Kilin dayanabileceği tek gerilim olan sıkıştırma kuvvetine karşı çalıştığı için katener tonoz formu seçilmiş.

Gönüllüler tarafından yerel teknikler kullanılarak üretilen kil tonoz modülleri, ışığın içeri girmesine izin verecek şekilde ahşap kafeslerle çevrelenmiş. Kil ve kafesler buharlaşan bir soğutucu görevi görüyor bu sayede yapı yapay havalandırma gerektirmiyor. Yivli metal kaplama, kili yağmurdan ve güneş ışığından koruyor. Müstakil modüller veya “awlas”, her biri önceden var olan bir ağacı barındıran bir dizi meydanın etrafına yıl grubu sınıf setlerinde düzenleniyor. Bir kütüphane, iki yönetim birimi, sıhhi tesisler ve bir Foundationawtion alanı kompleksi tamamlıyor. Yapının modüler karakteri gelecekteki olası genişlemeyi kolaylaştırıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın