Casa Infinita

Casa Infinita

Ekvatorlu mimarlık kolektifi Natura Futura yenileme projesini yaptıkları Casa Infinita’da, yerel olanaklarla gerçekleştirdikleri minimal müdahalerle yeni bir mekan dili sunuyor.

Natura Futura’nın renovasyon projesi Casa Infinita, Babahoyo’nın kuzeyinde, karmaşık bir konut dokusunun içinde bulunuyor. 5 tane yatakodası olan evin biri ön taraftaki sokak cephesinde olmak üzere 3 tane avlusu var. Natura Futura’nın yenileme projesinde yerel iş gücü kullanılmış, yapımında yerel malzemeler ve inşaa yöntemleri tercih edilmiş.

Mimarlar projede temiz ve basit bir forma ulaşmayı hedeflemişler. Evin sokakla arasındaki sınır içeriyi dışarıdan ayırırken dışarının içeriye sızmasına izin veren, sokağın evin devamı olduğunu unutmayan geçirgen bir yüzey. Bu aynı zamanda kültüre ve orada yaşayanların geleneğine saygılı bir farkındalık. Geçirgen cephenin ızgara sistemi ve sisteme yerleştirilmiş açıklıklar duvarın hafif olmasını sağlamış, bu hafiflik ve geçirgenlik ön avluya dikeyde gökyüzüne yatayda sokağa ve ötesine açılan bir özgürlük veriyor. Öğlen saatlerinden sonra avluda beliren ızgaraların gölgesi, avlunun malzemesi ve renk paletiyle beraber avluya kendine özgü bir atmosfer kazandırıyor.

Natura Futura ev kavramını, insanın günlük rutininin önemli bir parçası olmanın yanısıra, türlü ve değişen deneyimleri barındırabilecek potansiyele sahip bir mekan olarak ele almış. Yaşanılan yere dair hafızayı canlı tutan deneyimler için eve ışık ve gölgeyle, malzemeyle ve renkle oynayan bir mekan sağlayan proje, özel ve sosyal alan arasındaki geçirgenliğiyle kolektif ruhu selamlıyor. Minimal müdahalelerle evi yenileyen Natura Futura, Babahoyo’ya yerel dokuyla uyumlu, alternatif kaliteler sunabilen bir proje sağlıyor.

Mimarlık ve peyzaj projeleri üreten Ekvatorlu kolektif Natura Futura, geleceğin mimarlığındansa mimarlığın geleceğiyle ilgilendiklerini söylüyor. Gündelik hayatı şekillendiren süreçleri irdeleyen kolektif, bu süreçleri aktif çevreler oluşturmak için kullanıyor. Bağlama oturmasını önemsedikleri projelerinde çağdaşla geleneksel, doğalla yapay arasındaki etkileşiminden çıkan bir dil oluşturmaya çalışıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın