Casa Gabriela

Casa Gabriela

TACO'nun tasarladığı müstakil ev Meksika'nın sokaklarından hafifçe içeri çekilerek; açık ve kapalı hacimleri, suyu ve endemik bitkileriyle sakin bir yaşama alanı sağlıyor.

Mimarlık ofisi TACO/ taller de arquitectura contextual projeyi anlatıyor:

“Casa Gabriela” Meksika’nın Merida şehrinde, şehrin güneyindeki kentsel dönüşüm bölgesinde yer alan müstakil bir ev.

Amaç kullanıcılara işlevsel bir konut sağlamaktı. Tasarımda konutun güvenliğine, ısınmasına ve kullanım sırasındaki enerji tasarrufuna önem verilirken aynı zamanda inşa ve bakım masraflarının da düşük tutulmasına çalışıldı.

Sokaktan içeri sokulmuş evin önünde, kamusal alan olarak düşünülebilecek, bölgenin yerel mimarisinde “plazoleta” denilen küçük bir meydan tasarlandı. Yoldan geçenlerin kullanımı için ayrılan bu küçük meydanın, evin güvenliğine katkı sağlayan bir eleman olması amaçlandı . Hacim evin girişi olarak çalışıyor. Su elemanı kullanılarak vurgulanan girişte yetişen bazı bitkiler sivrisinekleri uzaklaştırmak ve oksijen sağlamak için kullanılıyor. Giriş avlusunda kullanılan su elemanı evin iç mekânındaki ortak alanlardan da algılanıyor.

Mimari program; mutfağın, oturma odasının ve yemek odasının olduğu bir sosyal alan, banyonun ve soyunma odasının olduğu bir servis bölümü ve son olarak yatak odasından oluşuyor. Hem sosyal alanlar hem de yatak odası kendilerinin devamı gibi algılanabilecek yarı açık teraslara sahipler. Teraslardan arka bahçeye ve çatıdaki açık avluya ulaşılıyor.

Bölgenin iklimi nedeniyle binadaki çoğu açıklığın sadece sineklikle kapatılması yeterli oluyor, böylelikle doğal havalandırma da sağlanmış oluyor. İki kat yüksekliğindeki hacimler tepe açıklıklarına sahip, bu açıklıklar sıcak havanın tahliye olmasını sağlıyor, böylelikle herhangi bir ek sisteme ihtiyaç olmadan sağlıklı bir iç mekân sıcaklığı elde ediliyor.

Beton blokların kullanıldığı bina bölgede yaygın olarak kullanılan yapı sistemine göre inşa edildi. Beton kolonlar ve yerde kullanılan bloklar da aynı sisteme göre tasarlandı. Çatılarda polistiren panellerle ısı yalıtımı sağlandı. Kullanılan beton kafesler evi güneşten, yağmurdan, rüzgardan ve eve zarar verebilecek herhangi bir dış etkenden koruma görevi gördü.

Son aşamada birleşim detayları saklanmayıp açıkta bırakıldı. Sıkıştırılmış beton levhalar ve sabit mobilyalar alanda monte edildi. Duvarlarda ve alçak tavanlarda beton bazlı su geçirmez parlak sıva kullanıldı.

Bahçe için büyük ölçüde endemik, yerel kültüre ait, kuşları kendine çeken bitkiler ve meyve ağaçları tercih edildi.

Renk, ön ve arka giriş eşiklerinde, mobilyalarda ve bazı işlevsel ev eşyalarında kullanıldı. Kullanılan renkler yerel zanaatkârların kullandığı renk paletinden, bahçedeki çiçek tomurcuklarıyla ilişkilenebilecek olanlar arasından seçildi.

Etiketler

Bir cevap yazın