Campo de la Verdad’da Bir Apartman

Campo de la Verdad’da Bir Apartman

Cordoba’nın tarihi ve anıtsal merkezinin karşısında, son yıllarda ciddi bir dönüşüm geçiren Campo de la Verdad bölgesinde inşa edilen konut, Ignacio Laguillo Díaz, Paco Marqués Vilaplana ve Obra Harald Schönegger tarafından tasarlandı.

Yerel mimari tipolojiyi korumayı amaçlayan imar yönetmeliklerinin etkisi altındaki tasarım, yönetmeliğin sunduğu kısıtları, İspanyol mimarisine dair alışılmış halleri canlandırmak üzere yeniden yorumluyor: kamusal ve özel alan arasında geçiş oluşturan açık fuaye; su ve bitki örtüsü ile tanımlanan kontrollü ve sakin avlu atmosferi ile dikey pencereli devasa cepheler arasındaki zıtlık; ya da geleneksel inşaat tekniklerinin uygulanması ile oluşan kendine has çevreler. Böylelikle mimariyi hem çağdaş bir dil ile yorumlamak hem de mirasla ilişkilendirilen değerler ve hatıralar arasında -nostaljik olmayan- bir süreklilik kurulması amaçlanıyor.

Tarihi yakadan bakıldığında bina, her cephenin ölçeği ile çeşitlenen ancak yekpare bir hacim olarak algılanıyor. Nehre bakan pencereler, nehir kenarı peyzajı ve tarihi merkezin görünümü ile uyumlu olarak daha büyük, konut mahallesine bakanların boyutları ise daha küçük düzenlenmiş.

Bina, her biri araç park yerine sahip 14 daireden oluşuyor. Her daire için asgari program: tuvalet, oturma odası-yemek odası-mutfak ve yatak odası olarak belirlenmiş. Binanın girişi küçük bir kamusal alandan verilmiş. Sokak ile avlu, kamusal ile özel arasındaki bu süreklilik, açık bir giriş holü ile sağlanıyor. Proje alanındaki iklim ve çevre kontrolü, geleneksel bir sistem olan bitkiler ve su ile sağlanarak sıcak ve sessiz bir avlu ortamı oluşturulmuş. Araba girişi yan sokaktan alınmış, topografyanın sağladığı avantaj ile hafriyat azaltılmış ve hafif eğimli bir rampa ile erişim sağlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın