Cabourg Tenis Kulübü Soyunma Odaları ve Tuvalet Ek Binası

Cabourg Tenis Kulübü Soyunma Odaları ve Tuvalet Ek Binası

Fransa’nın Cabourg kentinde yer alan tarihi tenis kulübünün arazisinde inşa edilen yeni soyunma odası ve tuvalet binası Lemoal Lemoal architectes tarafından tasarlandı.

Norman geleneksel mimarisinden etkilenilerek üretilmiş, biri yeni diğer eski küçük yapı, iki önemli cadde arasında kalan üçgen bir parselde bulunuyor. Parsel kentten izole olsa da, geçtiğimiz yıllarda yeni inşa edilen halk merkezi, kütüphane ve ziyaretçi merkezinin de bulunduğu, kentin yeniden canlandırılmaya çalışılan bölgesine çok yakında yer alıyor.

Kulüp evinin girişinde bulunan anıtsal kapıya ulaşan ana eksen, arsanın vaziyet planını belirliyor. Eski kulüp binası 20’nci yüzyıl başında, geleneksel Norman mimarisi ile üretilmiş. Bu tarihi yapı renovasyon kapsamında daha önce yine Lemoal Lemoal tarafından restoran ve yönetim ofisine dönüştürmüş. Yeni inşa edilen soyunma odası yapısı ise arazinin güneyinde yer alıyor. Kulübün soyunma ve tuvalet ihtiyacını karşılamak için yapılmış bu küçük ölçekli yapı da eski yapıyla aynı geleneksel ahşap inşaat tekniği ile üretilmiş.

Yeni yapı, strüktürel ahşap çerçeve ve onun ardında yer alan polikarbonat ikinci bir katmandan oluşuyor. Çatıda kullanılan terracota kiremitler yakınlardaki Terreal isimli fabrikadan tedarik edilmiş. Tüm izolasyon katmanları ile polikarbonat cephe, strüktürün arkasına yerleştirilerek, son derece minimalist bitirilmiş olan ahşap kabuğun ön plana çıkması sağlanmış. Ahşap strüktürün avantajları olan geniş iç hacim ve yüksek tavanın yanı sıra, polikarbonat katman sayesinde de aydınlık bir iç mekan sağlanmış.

Etiketler

Bir yanıt yazın