Burkina Teknoloji Enstitüsü

Burkina Teknoloji Enstitüsü

Stern Stewart Enstitüsü’nün -yine Kéré Architecture tarafından tasarlanmış olan- Lycée Schorge okulunun bulunduğu yerleşkedeki yeni yapısı, lise mezunları için okul sonrası eğitime odaklanan bir enstitü.

Burkina Teknoloji Enstitüsü yapısı, derslikler ve harici işlevleri içeren, tekrar eden, dikdörtgen bir avlu etrafına yerleştirilmiş modüllerden oluşuyor. Dik açılı yerleşim düzeni, yerleşkenin ve yapıların günün gereklerine göre kolayca genişlemesine olanak veriyor. Şaşırtmalı olarak yerleştirilmiş olan modüller, avludaki hava akışına katkıda bulunarak serin ve sakin bir mekan yaratıyor.

Tasarımcılar, Naaba Belem Goumma ortaokulundaki deneyimlerinden yola çıkarak, duvarları yerinde döküm kil bloklardan üretmiş. Bu ilerici üretim sistemi sayesinde, bir modülün tamamı tek seferde dökülebiliyor ve böylece inşaat son derece dar süreçlerde tamamlanabiliyor. Normal şartlarda bu devasa kil bloklar iç mekanların serin kalmasını sağlayabiliyor olsa da, dersliklerde bulunan IT ekipmanları nedeniyle ek olarak mekanik soğutma sistemleri de kullanılmış.

Tekrar eden ancak dinamik bir ritme sahip çatı profilleri her modülün bir kenarında kendi üstüne katlanarak, iç mekanda doluşan sıcak havayı dışarı emen bir çeşit baca görevi görüyor. Pürüzsüz kil duvarlarla görsel bir uyum içinde olan, yerel okaliptüs ağaçlarının dallarından üretilen asma tavanlar iç mekanın ferahlamasına katkıda bulunuyor.

Yerleşkenin geri kalanı ile bir bütünlük oluşturabilmesi için tüm modüllerin dış cephesinde de okaliptüs ağacından üretilmiş bir kabuk kullanılmış.

Sel yatağında bulunan binaların güvenliğinin sağlanması için kapsamlı bir peyzaj çalışması yapılmış. Yağışın çok olduğu aylarda tüm yüzey suyu geniş bir yeraltı sarnıcına drene ediliyor ve kurak olan mevsimlerde sarnıçta toplanan su, yerleşkede bulunan mango fidanlıklarının sulamasında için kullanılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın