Buen Kültür Merkezi: Arch

Buen Kültür Merkezi: Arch

Mandal kenti güney Norveç'in özünü taşıyan bir yer. Danimarkalı 3XN kentin yeni kültür merkezini, kentin özel çevresine büyük hassasiyet gerektiren bir projeyi tasarladı.

“İnsanların Evi”

“Arch” adı verilen kültür merkezi, Mandal şehrindeki kültürel kurumlar için ortak bir temel yaratıyor. Kültür merkezi, Arch kasabasındaki her yaştan 15.000 sakin için tiyatro, sinema, konser salonu, kütüphane, galeri ve kafe gibi etkinlikler sunuyor. 3XN’in ortağı ve tasarımın başı Jan Ammundsen, “Arch insanların evidir, bu yüzden modern ifadenin gelişmesinde bir şehir tanıklık ederken, zarif ve yumuşak bir hareketle, şehrin kültürel hayatını toplayan bir bina tasarladı,” diye belirtti.

Binanın modern ifadesi, kentin tarihi ve çevresindeki manzaraya olan derin bir saygı ile oluşturulmuş. Kemerli şekli kısmen Mandal çevresinde bulunan yumuşak tepeler, kısmen de daha önce sitede bulunduğu sanayi merkezine atıfta bulunuyor. Beyaz renk, Mandal’a karakterini veren ve tanınmasını sağlayan eski beyaz ahşap evlerle eşleşiyor.

“Bir Hayal”

Gün ışığının optimum kullanılmasının ve ziyaretçilere açık ve çekici gelen bina isteği nehre ve şehre yüzünü dönen panoramik pencerelerle karakterize olmuş bir cepheyle sonuçlanmış.

3XN kültür merkezi için mimari tasarımın yanı sıra Arch’ın grafik tasarımını, bölgenin master planını ve kültür merkezine nehir üzerinden gidecek bir köprünün tasarımını teslim etti. Yapım aşamasındaki kültür merkezi doğrultusunda uzanan köprü, kavisli organik şekillerden ve Norveç’in en güneyindeki şehir görünümünün tam olarak izlenebilir olmasını sağlayan sahalardan oluşuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın