Bricks Berlin Schoeneberg

Bricks Berlin Schoeneberg

Berlin Schöneberg’de bulunan tarihi postane binası ve buna eklenen iki yeni binadan oluşan, Bricks isimli ticaret, eğitim ve konut kompleksi, GRAFT tarafından tasarlandı.

Toplam 32.000 metrekare inşaat alana yayılan bu kamusal proje, ofisler, restoranlar, mağazalar ve apartman daireleri içeriyor. Yapı, güneydoğu Berlin’i kent merkezine bağlayan oldukça meşhur ve kalabalık bir cadde üzerinde bulunuyor.

Koruma altında, anıt yapı statüsündeki postane binaları parseli birkaç iç avlu oluşturacak şekilde parçalıyor ve 11.700 metrekare alana yayılıyor. Proje dahilinde binaların yanı sıra avlular ve avluların halihazırdaki ticari karakteri de korunarak geliştirilmiş. Eski yapıların kullanılmayan çatıları, tarihi yapıları korumasına dair nizamnameye göre GRAFT tarafından yeniden işlevlendirilmiş. Bu bağlamda çatılara yeni pencerelere eklenmiş ve beşik çatının yan yüzleri korunarak çatıda samimi bir atmosfer yaratılmaya çalışılmış. Tarihi yapının fiziksel olarak korunmasının yanı sıra bu gibi müdahaleler ile, yapının yeni işlevler de kazanarak, mahallenin kimliğine katkı sağlamaya devam edebilmesi amaçlanmış.

Tarihi yapılar ile daha iyi bütünleşebilmesi amacıyla yeni yapılarda da tuğla cephe kullanılmış. Ve yine tarihi yapılarda bulunan ana caddeden direkt erişilen avlu kapısı yeni yapılarda da uygulanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın