Depot Boijmans Van Beuningen

MVRDV tarafından tasarlanan sanat deposu, Depot Boijmans Van Beuningen yapısının inşaatı tamamlandı.

Rotterdam Musempark bölgesinde yer alan mekan 151.000 yapıta ev sahipliği yapacak. Müze, depolama, bakım gibi işlevlerin yanı sıra restoran ve çatı bahçesi de içeriyor. İnşaatın tamamlanması ile birlikte iç mekan tefrişi ve müze koleksiyonunun taşınması aşamalarının ardından ziyarete 2021 yılında açılacak.

39,5 metre yüksekliğindeki depo yapısının çanak biçimli kütlesi göreli olarak küçük bir taban alanına sahip. Çatıya doğru genişleyen bu geometri sayesinde zemin kattaki işlevleri, Museumpark’ın hem yerüstündeki alanları hem de yeraltındaki su tutma bölgelerine asgari müdahalede bulunurken, bir yandan da çatıda, yerden 39 metre yüksekte ağaçlık bir teras alanı yaratmaya olanak veriyor. Yapının cephesinde bulunan 6,609 metrekarelik cam yüzey, 1,664 adet aynalı panelden olduşuyor. Bu paneller yapının etrafını saran insanları, Museumpark’ın yapraklı zeminini, bulutları ve Rotterdam’ın kentsel siluetini yansıtıyor.

15.000 metrekare inşaat alanına sahip depo yapısında bulunan 151.000 yapıt, dönem veya akım yerine iklimsel ihtiyaçlarına göre saklanacak ve sergilenecek. Metal, plastik, organik/yapay ve fotoğraf gibi farklı materyallerden üretilmiş yapıtlar için beş farklı iklim bölgesi tasarlanmış.

Yapının merkezinde yer alan, çapraz yükselen merdivenlerden, müze küratörleri tarafından seçilmiş özel eserlerin asma cam ünitelerinde sergilediği oluşan avlu ziyaretçileri sergi salonları ve küratör ofislerine yönlendiriyor. Sanat eserleri lobiden çatı katı restoranına kadar, yapının her bölge ve katında sergileniyor. Çatı katında yer alan, 75 adet huş ağacının oluşturduğu çatı “ormanı” yapının sanat eserleri haricinde ziyaretçi çekmesi beklenen bir diğer mekanı.

Etiketler

Bir cevap yazın