Blok İçinde Ofis

Córdoba şehir merkezinin yoğun dokusu içinde tasarlanan proje, Akdeniz mimarisine özgü avlu, koridor, geçit gibi ara mekanları kullanarak yapı blokunda delikler açıyor.

Córdoba şehir merkezi, avlular ile delinen yoğun yapı bloklarından oluşuyor. Bu durum alana, asla tamamı ile kavranamayan bir mekan karakteri veriyor. İçeri girdiğimizde, doluluğun ve boşluğun birbirini izleyerek iç mekana ışık, hava ve mahremiyet sağladığı, farklı dönemlerin yapılarından bir karışımı ile karşılaşıyoruz. Bu ışık ve gölge alanı, Akdeniz mimarisi mirasını besleyen ara mekanlar boyunca eklemleniyor. Geçitler, açık koridorlar, koridorlar, avlular, galeriler, transparan odalar ve nihayet çatının parçalı peyzajı, yoğun kentsel bloğun içinde kamusal mekanın devamlılığını sağlayan bir boşluklar ağı oluşturuyor.

Proje, 3 konutu kapsayan bir ofisin, ikisi zemin katta ve biri üst katta 3 yeni mülkü daha bünyesine almasını içeriyor. Yapıdaki genişlemenin, bir alandan diğerine geçişin farkedilmediği ve böylelikle sonunda çıkan çalışma alanlarının birbiriyle uyumlu olduğu bir senaryo ile yapılması gerektiğine inanıyoruz. Kalemi kağıttan kaldırmamaya gayret ederek, original ofislerden başlayıp yapı bloğunun içine doğru ilerleyen, avlulardan geçen, gerektiğinde boşluklar açan, ve çatıya ulaşana kadar durmayan, kesintisiz bir mekan tanımlamayı öneriyoruz.

Etiketler

Bir cevap yazın