BK House

BK Evleri aynı arazi içerisinde 4 adet aynı konsepte villa olarak tasarlanmıştır. Yapı kütlesel açıdan kübik bir form oluşturmaktadır. Şehrin içerisinde fakat yer yer oradan izole bir yaşam şekli düşünülerek tasarım kriterleri oluşturulmuştur.

Bahadır Kul Architects BK House projesini şöyle anlatıyor:

“BK Evleri aynı arazi içerisinde 4 adet aynı konsepte villa olarak tasarlanmıştır. Yapı kütlesel açıdan kübik bir form oluşturmaktadır. Şehrin içerisinde fakat yer yer oradan izole bir yaşam şekli düşünülerek tasarım kriterleri oluşturulmuştur.

Bk House 4 kişilik bir ailenin yaşam standartları düşünülerek tasarlanmıştır. Evin tasarımında modern çizgiden ödün vermeden minimal, yalın ve şeffaf bir tarz benimsenmiştir. Modern çizgiyi bozmadan sıcak bir ev ortamı hissi oluşturulmaya çalışılmıştır.

Salon bölümü, yemek odası, mutfak ve giriş kısmı ile iç içe tasarlanan zemin kat evin merkez noktası olarak düşünülmüştür. Galeri boşluğunun altında kalan salondan tüm mekanlar algılanmaktadır ve bu mekan içerisinde ki kişiye ferah bir mekan hissi vermektedir. Zemin kattaki tüm mekanlar tek bir hacim içerisinde toplanmıştır. Böylece salon, mutfak ve yemek bölümünden oluşan farklı işlevdeki mekanlar tek bir kullanım alanına dönüştürülmüştür.

Geniş ve şeffaf açıklıkların kullanıldığı zemin kata giren doğal ışık ile beraber bu etki kuvvetlendirilmiştir. Yatak odalarının dekorasyonunda yoğun mobilya tercihinden kaçınılmıştır. Dekorasyonda yalın dinlendirici renkler kullanılmıştır. İçeride ki yalın etkiyi kırmak için beyazın aksine siyah ve diğer sıcak renk tonları kullanılarak bu yalınlığa sıcak ve dinamik etki kazandırmak amaçlanmıştır. Bu çizginin devam ettirilmesi için iç mekan zeminlerinde ahşap kullanıldı, mobilyalarda da bu ahşap detay ile etki devam ettirildi.

Evin iç dekorasyonunda yapı minimalliğini ve şeffaflığını destekleyecek açık renkler kullanıldı. Ağırlıklı olarak beyazın hakim olduğu renk tonu ile beraber farklı birkaç sıcak renk kullanımı ile sıcak ve dinamik bir ortam hissi verilmeye çalışıldı. Tasarlanan her bir mekan tek tek ele alınarak detay projeleri hazırlandı.

Yapının tasarımda ahşap ve cam malzeme iç içe kullanılmıştır.Duvarlar briket üstü kaba sıvadır. Dış cephe detaylarında ahşap kullanımına yer verilmiştir.İçeridede bu etki sürdürülmüştür. Özellikle zemin kat cephelerinde geniş cam açıklıklar kullanılarak iç-dış etkisinde bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır. Cephe nano teknoloji alüminyum kompozit ile kaplanmıştır. Bahçe peyzajında serme çim uygulaması yapıldı ve leylandi bitkileri bütün çevreye dikildi.

İç mekanlar tamamen silinebilir saten boya ile boyandı. Alçıpan ters tavan uygulaması yapıldı. Bütün mekanların aydınlatma sisteminde LED Teknolojisi kullanılmıştır. Zeminler doğal meşe ve masif ahşaplarıyla kaplandı. Bütün ıslak hacimlerde vitranın en son ürünleri kullanılmıştır.

Dekorasyonda MUDO Concept ,EN Design ürünleri kullanıldı.Yatak odaları, mutfak ve tüm hareketli mobilyalar özel tasarımdır. Vitrifiye ürünleri Vitra’dan kullanıldı.Diğer lavabo ürünleri ise özel tasarımdır.”

Etiketler

Bir cevap yazın