Biombombastic

İspanyol mimarlık ofisi elii, iç mekan projesinde sabit hacimleri mekanın çeperlerine iterek ortada hareketli ve değişken bir yaşam alanı sağlıyor.

Mimarlık ofisi projesi projeyi anlatıyor:

Projenin amacı Madrid’in merkezindeki bir evi dönüştürülebilir hale getirmekti. Proje birbirini tamamlayan iki stratejiye dayanıyordu. İlk olarak açık bir alan sağlandı ve tüm program L şeklindeki bir bantta çözüldü. Bant ev işlerine dair araçlar, katlanabilir bir yatak, depo alanı, mutfak, katlanabilir bir masa, banyo ve çamaşır makinesi için yer sağlıyor. L bant ev içindeki mekân dağılımını optimize ederek bütün fonksiyonları sıkıştırıyor; böylece günlük aktiviteler, kendilerini apartmanın geometrisine adapte edip, mümkün olan en geniş alanı kullanabiliyorlar.

İkinci olarak yüzeylerden birine yerleştirilmiş başka bir pano duvardan ayrılıp evi bölümlere ayırarak farklı şekillerde kullanılmasına olanak sağlıyor. Ahşap çerçeveler panoya bağlanma noktaları sağlıyor ve basit bir uygulamayla tek bir ev pek çok olası eve dönüşüyor. Bu olasılık Biombombastic’i kâğıttan yapılmış bir origami figürü gibi şaşırtıcı hale getiriyor. Evde yaşayanlara her gün yeni bir ev yeni bir sahne sağlıyor. Pano, fiziksel bir bölücü olsa da yapıldığı malzemenin zaman zaman geçirgen olan karakteri ışığın bir mekândan diğerine akmasına izin veriyor. Böylece bölümlenebilen fakat akıcı bir mekan elde ediliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın