Bilkent Üniversitesi Marmara Restoran

Bütüner Mimarlık'ın tasarladığı Bilkent Üniversitesi Marmara Restoran'ın inşaatı 2014 yılında bitti.

Bütüner Mimarlık projesini anlatıyor:

“Proje alanı, Bilkent Üniversitesi merkez yerleşkesinde, rektörlük ve kütüphane alanlarının sırtında, vadi ve Ankara vistasına hakim bir noktada yer almaktadır. Mevcut durumda öğrenci kullanımına açık, bitişik iki adet baraka niteliğinde kafe/restoran yapısından birinin kaldırılarak yerine kısa sürede tamamlanabilecek, üniversite kullanımına uygun, yüksek kapasiteli, restoran fonksiyonunun yanı sıra, öğrencilerin zaman geçirip ders çalışabileceği şekilde düzenlenmiş bir yapı oluşturulması planlanmıştır.

İmalatın kısa sürede tamamlanması önem arz ettiğinden, çelik taşıyıcı sistem gündeme gelmiş ve bodrum kat ve dikey taşıyıcıların betonarme; döşeme ve çatının çelik olarak tasarlandığı karma bir sistem tercih edilmiştir.

İmar durumu ile belirlenen yükseklik sınırlaması sebebiyle, ferah bir mekan oluşturmak adına kırma çatı tercih edilmiş; bu çatı, arazi formunun da getirisiyle yapının karakteristiğini oluşturan elemanlardan biri olmuştur. Yapının bir diğer belirgin özelliği ise, mevcut rektörlük ve kütüphane yapıları ile arasında kalan yol ve otopark alanına sırtını döndüğü masif traverten cepheye karşılık, vadi tarafında tamamen şeffaflaşıp kademelenerek açık alan kullanımını yapı bütünüyle birlikte organize etmesidir.”

Etiketler

Bir cevap yazın