Bento Evi

Bento Evi

Brezilya’nın São Paulo kentinin Jardim Paulista bölgesinde bulunan,FCstudio tarafından tasarlanan Bento Evi, 424 m² alana sahip ve 2022 yılında tamamlanmış.

Proje, iki genç kızı olan genç bir çift için tasarlanmış çağdaş bir konut. Tasarımda işlevsellik esas alınmış.

Evin brüt beton duvarlarının üzerine yerleştirilmiş metal çerçeveler çevreyle iki tür ilişki kuruyor: Üst katta güneş ışığını engellemek ve mahremiyet sağlamak, odaları akustik olarak izole etmek üzere tamamen kapatmak. Bu çerçeveler aydınlatma ve havalandırma için belirli noktalarda açılabiliyor.

Zemin kat ise tam tersine akıcı bir şekilde bahçeye açılıyor. Büyük cam açıklıklar iç ve dış mekan kavramını zayıflatırken yapının tasarımı ile Brezilya tasarımı mobilyalar uyumlu bir diyalog kuruyor.

Alt kat, zemin katı desteklerken çevre bahçelerin manzarasını engellemeyecek şekilde zemin seviyesinin altında yer alıyor.

Malzemeler samimi, süssüz. Çelik, ahşap ve beton olduğu gibi kullanılmış ve her birinin doğal aşınması, benimsenen konsept içinde hoş bir yaşanmışlık olarak karşılanıyor. Eve sokaktan bakıldığında, Bento Evi utangaç, ihtiyatlı bir nitelik gösteriyor. Üst katın katlanabilen metal levhası ve kapı, görsel bariyer oluşturuyor, böylece ziyaretçi kapıyı geçtikten sonra zemin katın bahçeyle bütünleştiğini ve evin São Paulo’nun kentsel dokusunun ortasında bir vahayı temsil ettiğini daha kuvvetli algılayabiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın