Batı Ortodonti Diş Polikliniği

İstanbul Fulya’da bulunan Batı Ortodonti Kliniği; Ihlamur Kasrı vistasına hakim oldukça merkezi bir konumda yer alıyor.

Slash Architects, projeyi anlatıyor:

İki kattan oluşan 450 metrekare polikliniğin zemin katında genel mahaller kurgulanırken üst katı personel odaları ve ofisler olarak tasarlanmıştır. Mekana girenleri karşılayan “info desk” her iki lobiye de hakim bir noktada yer alırken, masanın iki tarafından birbirine paralel uzanan koridorlar ile kliniğin iç mahallerine ulaşım sağlanır. Klinik mahalleri mekanın çeperlerine yerleştirilmiş, manzaradan azami fayda sağlarken aynı zamanda kliniğin vitrinini oluşturur. Giriş bölümünü oluşturan iki farklı bekleme konsepti ile bir tarafta lounge tipi bir salon oluşturulurken, diğer kısımda daha serbest oturumlu kitaplık, sedir ve tekil oturumlar ile hastaların sıkılmadan kendilerini sıcak bir ortamda hissetmeleri sağlanmıştır.


Mekanların akışı kamusaldan özele doğru giderken bu geçiş aynı zamanda malzeme, doku ve renk seçimlerinde de kendini gösterir. Klasik anlamda bilinen steril ve soğuk klinik algısı, yeşil zen bahçelerinin kurgulanması ve sıcak malzeme seçimleri ile kırılmıştır. Mekanda, duvarlar ve zeminde yer alan ahşap malzeme birliği kliniğin iç mahallerine doğru geçtikçe koridorlarda çözünerek yerini sadeliğe bırakır. Bekleme bölümünden iç koridorlara geçerken malzemede gerçekleşen bu geçiş algısı mekanın duvarlarının formasyonunda da kendini gösterir.

Kliniklerin muayenehane odaları, ıhlamur kasrı ve parkının manzarasına hakim olan batı cephesine yerleştirilerek vitrin oluşturur ve mekanın kimliğini vurgular. Cephede mahremiyeti ve güneş kontrolünü sağlayan hareketli ahşap paneller ise kullanıcı tarafından çeşitlendirilirken interaktif bir cephe oluşturur, bu da cephenin sürekli canlı ve hareketli kalmasını sağlar.

Etiketler

Bir cevap yazın