Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi

Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi Optimus Mimarlık Tasarım tarafından tasarlandı.

Bakırköy Osmaniye’de bitişiğindeki park alanı ile bütünleştirilerek tasarlanan yapı, opera, tiyatro, konser ve konferans fonksiyonlarına hizmet verebilecek bir teknik donanıma sahip.

Yapının bitişiğindeki park alanı, binanın giriş cephesi üzerindeki büyük mesh ekrana salonda gerçekleşen faaliyetlerin naklen yansıtılabilmesine de olanak veren bir açık konser alanı/meydan olarak düzenlendi.

Ekranın üzerine yerleştirildiği cor-ten açık yürüyüş rampaları meydandaki hareketliliği üçüncü boyuta taşıma ve bağlantılı olduğu katlardan da meydana ulaşabilme imkanı veriyor.

Metal dikmelerle oluşturulan rampa, hemen onun arkasındaki taş kaplama yüzey ve fuaye duvarında, güneşin zaman içindeki hareketi ve diplerindeki havuzdan gelecek yansımalarla uyum içinde bir ışık gölge dansı/oyunu amaçlandı. Taş kaplama yüzey zamansızlığı, paslanan metal ise hızlı geçen zamanı çağrıştırabilir.

Balkonu ile birlikte dokuz yüz on kişi kapasiteli salonda sahne girişin bir alt katında yer almakta ve salon bağlantısı olan her üç katta aynı zamanda sergi salonu işlevi de gören fuayeler yer alıyor. Salonun üzerindeki çatı katında çocuk kulübü, hobi atölyeleri ve küçük bir kafe bulunuyor. Yönetimle ilgili ofislerin birinci bodrum katta bulunduğu yapıda, ikinci bodrum katta sanatçı duş ve soyunma odaları ile kapalı otopark ve üçüncü bodrum katta da teknik hacimler ve kapalı otopark yer alıyor.

{video640 src=”http://player.vimeo.com/external/48725337.sd.mp4?s=b45c93d03860538a8c80c3bd00fbfd6a”}

Etiketler

3 yorum

Bir cevap yazın