B58 Eczanesi

İspanya Córdoba’da bulunan eczane Estudio de Arquitectura Javier Terrados tarafından tasarlandı.

Sıkışık bir program, düşük proje bütçesi ve zor bir arsada bulunan proje Córdoba’nın ana caddelerinden biri olan El Brillante üstüne inşa edilmiş. 3,5 km uzunlukta bulunan ve Kordoba kent merkezinden çeperine uzanan cadde, yüksek gelir seviyesine sahip tek aile evlerinin olduğu, yoğun araç trafiğine sahip mahallelerden geçiyor.

Kısıtlı bir inşaat alanın sahip projenin zemin katında farklı departmanlara sahip satış salonu, depo ve ilaç dağıtan bir robot mevcut. İki sokağın kesişiminde bulunan üçgen biçimli arsada, böylesine eksiksiz bir yapı programını uygulayabilmek için tasarımcılar işlevleri üç kata dağıtmak zorunda kalmış.

Aynı zamanda soyut ve dışavurumcu, ucuz ama anıtsal, büyük tabelalara sahip ama mimari açıdan sade bir yapı üretmeyi amaçlayan tasarımcılar oldukça sıkı olan imar kurallarını derinlemesine incelemek ve yapıyı buna göre değerlendirmek zorunda kalmış. Böylesine dengeler ile üretilen yapının bir diğer zorlu yönü, eczane sahibinin, yaya/müşteri olarak erişilen ilaçlar haricinde, aynı zamanda araba ile doğrudan erişilebilen, bir robot yardımı ile satış yapılan otomatik sistem de talep etmesi olmuş. Aynı zamanda eczane ve bir nevi oto galeri gibi çalışması gereken yapıda araba-eczanesi ve normal eczane için farklı girişler kullanılarak dolaşım hem içeride hem de dışarıda birbirinden ayrı tutulmuş.

Tasarımcılar, düşük bütçe ile inşaat maliyetlerini karşılayabilmek üzere basit ama yüksek verimli malzemeler, strüktürler ve sistemler kullanmış.

Bu doğrultuda, betonarme temel ve zemin üzerinde yükselen çelik yapı, ve tüm yapıyı saran çift cidarlı, hafif/dayanıklı endüstriyel kaplama malzemesi sayesinde, düşük maliyetli, enerji etkin ve azami iç hacimler üretilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın