AVVLU

AVVLU

Kocaeli'de bulunan, altta iş yeri, üstte konuttan oluşan apartman yapısı ofisvesaire tarafından tasarlandı ve 2018 yılında inşa edildi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

İstanbul-Kocaeli arasındaki ana artere yakın bir parselde yer alan binanın tasarımı ikili durumlar üzerinden geliştirilmiştir. Alt kotlarında iş yerleri bulunan konut yapısında bu ikili durum öncelikle yapının kütlesinde görülmektedir. İşlevsel ayrımı vurgularcasına alt kotlar görsel olarak geçirimli kılınırken, üstte yer alan konut bloku daha geçirimsiz bırakılmıştır. Konut kütlesi daha sonra düşey parçalara ayrılmış, bu parçalanma sonucu cephedeki boşluklar oluşmuştur.

Kütlenin tasarımındaki ikili durum plan şemasında da görülmektedir. Dışarıdan kapalı bir kutu hissi veren yapı, ortasında tasarlanan iç avlu sayesinde şeffaflaşmaktadır. Günümüz konut yapılarındaki sınırlı kullanıcı etkileşimini sorunsallaştıran proje, avlu ile güncel bir konut yapısı için yenilikçi bir dolaşım senaryosu önermektedir. Tüm konutların ortak kullanımında olan avlu sayesinde yapı nefes almakta, açılır/kapanır çatı sistemi ile gün boyu doğal havalanabilmekte ve gün ışığını etkin kullanmaktadır. Avlu, yapının bulunduğu parseldeki imar durumuna da çözüm önerisi getirmiştir. Yapı yükseklik sınırı bulunan parselde yer alan kitle her iki doğrultuda genişletilerek maksimum cephe kullanımı sağlanmıştır.  10 farklı tipolojiye sahip toplamda 25 adet konut elde edilen yapıda cephe hattı, büyük cephe açıklıkları ve etkili kat yüksekliği  ile doğal aydınlatmayı en verimli şekilde kullanmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın