Avlulu Çay Kafe

2020-2021 Yaz Dönemi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve yürütülen MIM19102E Introductory Design Studio’da Merve Altun tarafından tasarlanan Avlulu Çay Kafe Projesi.

Proje avlulu bir çay kafe tasarımı olup, çevre ile uyumlu dairesel kütleler kullanılmıştır. Yapı çeşitli çayların denenip satıldığı ve sakin bir ortamda tüketilebileceği bir atmosfer sağlamayı hedeflemiştir. Arazinin bir yönü orman manzarasına sahipken diğer yönü ise şehir manzarasına sahiptir. Hipotetik arazide bulunan devasa ağacın konumu göz önüne alınarak tasarlanan yapı 3 ayrı silindirik kütlenin iç içe geçmesi ile oluşmaktadır; kafeterya kütlesi, satış alanı kütlesi ve merdiven kütlesi. Büyük bir avluya sahip olan bu yapının avlusunda oturma alanları ve orman manzarası ile uyumlu ağaçlar vardır.

Yapının 3 kütlesinin yükseklikleri farklı olup bir denge sağlanmaya çalışılmıştır. Arazide bulunan devasa ağacın konumu merkez olacak şekilde tasarlanıp satış alanı kütlesi onun çevresine konumlandırılmıştır ve giriş çıkışların sağlandığı ana kütledir. Satış alanında çok çeşitli çayların denenip satışı yapılırken aynı zamanda bar kısmında avluyu izleme imkanı sunuyor. Satış alanından 3 katlı yarım silindir olan kafeterya kütlesine geçiş bulunur. Geçişte ilk gözümüze çarpan şey yapının formu ile uyumlu bir iç mekan oluşturulmuş olmasıdır. Giriş katında dairesel bir açık mutfak kullanılmış olup yapının duvarlarını ve pencerelerini takip eden oturma grupları bulunur. 1. katında wcler, oturma alanları ve terasa çıkış bulunurken 2. katında ise sizi sadece oturma alanları karşılar. Manzara panoramik olarak mekanın içinden gözükür. 3.kütle, merdiven ve asansör kütlesi olup yapı içerisinde dikey sirkülasyonu sağlar. Cephesi cam kaplı olan merdiven manzaranın en iyi şekilde sergilenmesini sağlar. Yapının içerisinde ferahlık sağlanması hedeflendiği için tavan yüksekliği fazla alınıp, cephelerinde ise yapı ile uyumlu dairesel formda camlar kullanılmıştır. Cephe kaplamaları kireçtaşı ve ahşap kaplama kullanılarak tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir yanıt yazın