Ateş Deneyimi

Bonfire Open International Architectural Competition yarışmasında Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen proje.

Proje Açıklama Raporu

Bonfire” yarışması kapsamında kurguladığımız ”ateş” deneyimi, insanlık macerasının kökenine bir yolculuk niteliğindedir. Bu yolculuk, etkileyici bir tarihe ve kültürel zenginliğe sahip olan Orkney Adaları’nda geçer.

Festivalin katılımcıları, adanın tümüne yayılan ve tarihsel kalıntıları da çevreleyen enstalasyon boyunca ateşi deneyimlerler. Bu deneyimle adanın topografyasını ve dokusunu tanırlar; bu sırada hikaye anlatıcılarını dinleyerek kolektif hafızayla ilişkilenirler. Bu hac yolculuğu ile aynı zamanda efsanelerde anlatılan nordik mitolojiyi de deneyimlemiş olurlar.

Enstalasyon birkaç aşamada kurulur. Üç katmanlı çelik çubuklar (yanmaya dayanıklı kimyasal boya, alüminyum kaplama, çelik çubuk) zemine; örülmüş saman yüzeyler de çelik çubuklara monte edilir. Ritüel sırasında, enstalasyon aşama aşama ateşlenir. Samanlar küle dönüşürken, çelik çubuklar kor haline gelirler. Rota boyunca, insanlar kor halini almış çelik çubuklar ile tutuşmuş – küle dönüşmekte olan samanlar arasındaki kontrastı gözlemlerler. Diğer yandan, yanan samanlar çeliğin kor haline gelmesini tetikleyerek doğa ve bilim arasındaki ilişkiye gönderme yapar.

Samanların yanıp yok olması, yıkımın (deconstruction) ve entropinin metaforu haline gelir. Ayrıca, ritüel gerçekleştikten sonra yanmanın izleri adanın yüzeyinde kalır. İzler, adanın tarihi dokusuna yeni bir katman olarak eklenir. Bu yolculuğun kendisi doğaya saygı niteliğindeyken; ritüelin yapısallaşmış hali de görevini tamamladıktan sonra doğanın döngüsüne katılır.

Katılımcılar yolculuğun sonunda-ateşin kalbinde iken Papa Westray’i yaşadıkları deneyimler ile; bütünleşik bir algı içerisinde izlerler. Adanın en yüksek tepesinde, yürüyüş rotalarını gözlemler ve deneyimlerini damıtırlar. Büyük ”Bonfire” ateşi altında birbirlerine topladıkları hikayeleri anlatırlar. ”Bonfire” insanların zihinlerinde yanmaya devam etmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın