Atakule GYO Ofis Yapısı

Atakule GYO Ofis Yapısı

Yapımı 2018 yılında tamamlanan Atakule GYO Ofis Yapısı, Ankara’nın Gaziosmanpaşa semtinde, iki paralel sokak üzerinden cephe alan ve arka hizasından komşu olan iki parselde konumlanıyor.

Bütüner Mimarlık, projeyi anlatıyor:

İmar planında iki parselde de GOP semtinin geneline hâkim olan zemin üzeri üç kat yapılaşma koşulları, üst kottaki konut ağırlıklı Borazan Sokak cepheli büyük parselde ayrık, alt kottaki işyeri ağırlıklı Arjantin Caddesi cepheli küçük parselde ise bitişik nizam olarak belirlenmiştir.

Proje bu iki parselin arka bahçelerinden en iyi seviyede faydalanarak iki yapıyı görsel ve işlevsel olarak birleştirmek üzere geliştirilmiştir. Bodrum katlarda bağlantılı olan yapılar, kendi zemin seviyelerinin üzerinde kendi parsellerine ait imar notlarına uygun olarak geri çekilerek yükselirler. Kompakt kitlelerin servis ve dolaşım elemanları dar dilimlerde toplanmış, çalışma ve toplanma alanlarının yapısal elemanlarla bölünmeyen temiz açıklıklar olması sağlanmıştır.

Yapı cephelerinin sokak seviyelerinde, daha koyu renkli ve içerlek yüzeyler tercih edilmiştir. Üst katlardaki ofisler ise çatıya devam ederek kırılan, düşey vurgusu kuvvetli beyaz fiber takviyeli beton bölüntülerle çerçevelenir. Bu çerçevelerin gerisinde yer alan, ince doğrama profilleri ile taşınan giydirme cephe sistemi ise saçak seviyesinde gökyüzü ile bütünleşir.

Yapı böylelikle mütevazı boyutlarına rağmen kentsel bağlam içerisinde genel, ortak ve özel kullanımların akıcı bir şekilde bir araya geldiği özgün bir mimari kompozisyon üretir. Yapının işvereni Atakule GYO, Arjantin Caddesi üzerindeki yapıyı şirketin genel merkezi olarak değerlendirmiştir. Borazan Sokak yapısı ise çok kiracılı bir ofis yapısı olarak kullanılmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın