Around the Net House

Around the Net House

MARTINS AFONSO atelier de design ve l'atelier miel tarafından tasarlanan proje Fransa’nın Val-d'Oise bölgesindeki Courdimanche bölgesinde bulunuyor.

Yeni taşınan ev sahiplerinin daireyi kendi hayat tarzlarına ve zevklerine daha uygun hale getirmek isteğine karşılama fikri üzerinden harekete geçen tasarımcılar bu proje ile özellikle çocukların mekanı nasıl kullandığı üzerine yeni fikirler geliştirmeye çalışmış.

Bu projeden önce, oturma odasının iki kat yüksekliğindeki tavanı ve genel olarak tüm hacimlerin çok iyi ışık alıyor olması gibi avantajların yeterince kullanılmadığına karar veren tasarımcılar, yaşam alanının ortasına mezanin ağ kurmaya karar vermiş. Böylelikle hem mekan için yeni kullanımlar sunulmuş hem de doğal ışığın zemine ulaşmasına olanak verilmiş. Tüm mekana düşen, mobilyalardan ve duvarlardan yansıyan ışık gün boyunca sıcak bir atmosfer yaratarak, oturma odasının dinlendirici bir ortam sunmasını sağlıyor.

Zeminde tercih edilen beyaz renk hem ışığı yansıtarak daha da aydınlık bir mekan sağlarken hem de üzerine konan her şeyin öne çıkmasını sağlayan bir arka fon oluşturuyor. Çoğunlukla meşe olan entegre mobilyalar ile; ışığın, beyaz renkli duvarların, zeminin ve boşluğun yarattığı berrak, sınırları belirsiz olan mekanda sıcak cepler yaratmak amaçlanmış.

Proje dahilinde her iki kattaki yaşam alanlarının hem farklı kullanımlara sahip, birbirinden farklı alanlar olması hem de her iki katı da kat eden genel bir bütünlük oluşturmak istenmiş. Yaşam alanının merkezinde bulunan iki kat yüksekliğindeki ahşap modül mekanın ana omurgasını oluşturuyor. Evin diğer katlarına erişimi sağlayan ana merdiveni barındıran bu alan aynı zamanda oturma odasında yer alan bar, kütüphane, plaklık ve televizyonu da bünyesindeki kapaklar veya gizli kapılar ardında barındırıyor.

Mezanin ağ, günün vaktine göre, bazen çocuk oyun alanı, bazen ise tüm ailenin keyif yaptığı bir alan veya film odasına dönüşüyor. Ağın bitişiğinde duvar boyunca devam eden ahşap şerit çatıdaki eğimden arta kalan kullanışsız alanda, depolama alanları sunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın