Antakya TSO Yönetim Binası

Antakya TSO Yönetim Binası Çinici Mimarlık tarafından tasarlandı.

Mimarları projeyi açıklıyor:

2014 yılında ATSO başkanı bizlerden oda için yeni bir idari binası mimari projesi için Antakya’ya davet ettiğinde yeni bina için düşünülen iki arazi söz konusu olduğunu gördük: Biri görece kentin çeperlerine yakın konut yoğunluklu bir yerleşimin çevrelediği büyük sayılabilecek bir arazi; diğeri ise ATSO’nun o sıralarda kullanmakta olduğu kentin tarihi merkezinde ve koruma bölgesinde yer alan eski bir binanın bulunduğu parsel. Bizler ikincisi yönünde tercih bildirdik.

Eski bina 1980 lerin başında inşa edilmiş rağmen belli ki pek de ehil bir el tarafından tasarlanmamış, küçük bir parsel de yer almasına rağmen doğal ışık alma konusunda sorunlu, gereksiz sıklıkta kolonları olan verimsiz bir yapı idi. Sonuç olarak bizler Fransızların vaktiyle koydukları kent mimarlığı regülasyonlarından kaynaklandığını tahmin ettiğimiz, çekme mesafeleri olmayan, yapı sınırlarının direkt olarak parsel sınırları ile belirlendiği, etrafında müze, vali konağı gibi önemli yapıların olduğu oldukça göz önünde olan bu köşe parselde, çoğunlukla idari ve toplantı mekanlarından oluşan günün normlarına uygun yeni bir ofis binası tasarladık.

Oldukça küçük bir plan düzleminde çalıştığımız için ilk verdiğimiz karar, merdivenlerden, ıslak mekanlardan ve diğer servis alanlarında oluşan dikey şaftı, arazinin kavis aldığı köşe kısmına yerleştirmek oldu. Plandaki kullanım verimliliğini ve konforunu arttıran bu hamle, hem değişik ofis katlarını birleştiren galeri boşluklu bir iç mekanın oluşmasını sağladı, hem de binanın dışarıdan köşe algısını vurgulamış oldu. Bu özelliği ile bina bir anlamda Antakya’nın koruma bölgesi içinde geçmişte çeşitli zamanlarda inşa edilmiş bir dizi köşe bina serisine eklemlenmiş oldu. Açık ofisleri, irili ufaklı toplantı salonlarını ve yönetici oda ve makamlarını barındıran yoğun kullanımlı iç mahalleri, binanın dış zarfında traverten taşından örülmüş bir ızgara sarmalamakta, onlara asılan ince taş yatay elemanlar da iç mekanlara kontrollü bir güneş koruma sağlamakta.

Bina ara katlardaki yoğun ofis kullanımları dışında. 1. bodrum katında toplantı salonu ve Hatay Devleti Müzesi sergisini barındıran oldukça ufak bir sergi mekanı bulunuyor. 4 ofis katı üzerinde çatı katında da bir çekme kat sağlanarak, önünde zengin Antakya panoramasına sahip bir teras olan çok amaçlı bir toplanma alanı da oluşturuldu.

Pandemi sırasında kullanıma açılan binanın iç mekanları hala tam olarak bitirilememesine rağmen açıldığı günden beri yoğun bir kullanıma sahne olmakta ve kent yaşamında hatırı sayılır bir ağırlık oluşturmaya başlamıştır.

Etiketler

Bir yanıt yazın