André Malraux Okulları

André Malraux Okulları

Dominique Coulon & Associés'in tasarladığı okul binası, birbiri üzerinde kayan hacimlerin oluşturduğu renkli bir kompozisyon.

Projenin mimarları projeyi anlatıyor:

Okul Montpelier’in, denizle şehri bağlamayı hedefleyen dinamik gelişiminin bir parçası. Bina, yeni yerleşim dokusunun yoğunlaştırılması kararına paralel, küçük üçgen bir araziye yerleşiyor.

Zemin kat anaokuluna ve okul öncesi/ sonrası aktivitelere ayırıldı. İlkokul, oyun alanı anaokulu katının üzerine gelecek şekilde diğer iki katı kapladı. Hacimler birbiri üzerinde kayan ve çıkmaları oyun alanlarına gölge sağlayan otonom elemanlar olarak tasarlandı. Her bir hacim farklı bir malzemeden ve renkten yapıldı. Açıklıklar, güneş ışığına olan ihtiyaca göre tasarlandı. Transit rotalara avlulardan ve yüksek açıklıklardan ışık alındı. Birinci kattaki sınıflar binanın geri kalanından geçmeye gerek kalmayacak şekilde oyun alanına açıldı.

İki taraftan açık olan sınıflar hem güney hem kuzey yönüne baktı. Bu ideal ışıklandırma sağlarken, bir uçtan diğer uca havalanan sınıfların soğumasına da yardımcı oldu.

Etiketler

2 yorum

Bir cevap yazın