Amir Al-Momenin Camisi

CAAT Architecture Studio ile Mahdi Kamboozia'nın birlikte tasarladığı Amir Al-Momenin Camisi Tahran'daki geleneksel tipolojinin çağdaş bir yorumu.

Yerel mimarlığa odaklanan Amir Al-Momenin Camisi proje önerisi, İran mimarisinin temel prensiplerinden biri olan mekan organizasyonundaki hiyerarşiyi ortaya çıkardı. Bu şekilde katmanlardan oluşan mekanlar dizisi gündelik hayattan kopmuş tarihi dini yapılarda gözlemleniyor.

Caminin yapılacağı, çağdaş metropol kent bloğunun yoğun kullanıldığı alanda tasarım ekibi modern ve geleneksel yaşam tarzının harmanlandığı bir yöntemi tercih etti. Saha sınırları içerisinde, dua salonu ve erkekler ve kadınlar için ayrı girişler gibi yan etkinlikler, kuzey Tahran’ın yerel dokusu vs. tasarım girdileri caminin formunu belirlemede ve minare, giriş, avlu ve kubbe gibi elemanların yeni mekanlar olarak üretilmesinde yardımcı olmuş.

Önerinin bütünlüğü bölgedeki dini ve kültürel merkez olarak önemli bir rol oynayacak ve sunduğu manzaralar ve şeffaflıkla çevresi ile güçlü bir iletişim kuracak.

Etiketler

Bir cevap yazın