Alfriston Yüzme Havuzu

Duggan Morris Architects tarafından Alfriston Okulu için tasarlanan havuz binası çevresiyle olan ilişkisi ve çatısının ürettiği çarpıcı iç mekanıyla bölge halkına ve öğrencilere nitelikli bir mimarlık örneği sunuyor.

Alfriston Okulu devlet tarafından desteklenen, 11-18 yaş arası özel eğitime ihtiyacı olan kız çocuklarına eğitim veren bir okul.  Öğrencilerin çoğu orta derecede öğrenme zorluğu çekiyor, bir kısmının ise konuşma, iletişim veya fiziksel zorlukları var. Bütün Buckinghamshire bölgesine hizmet veren okulun 2009’dan sonra spor konusunda özelleşmesi kararı alınınca okul yönetimi, Duggan Morris Architects’i okulun spor tesislerini yenilemesi için görevlendiriyor. Halka açık olması planlanan yeni havuzla beraber mimarlar, içi yeniden düzenlenecek spor salonu, yeni soyunma odaları, personel ofisleri ve jimnastik salonu için bir ana plan hazırlıyorlar. İki aşamalı devam eden projelendirme sürecinin ilk aşamasında spor salonu yenileniyor. 2013 yılında başlanan havuz projesinin inşaatı ise 2014 yılında bitirilip teslim ediliyor.

Okulun oturduğu arazi yetişmiş ağaçlar ve ormanlık araziyle sınırlanarak neredeyse gözlerden uzak hale gelmiş. Var olan okul binası geleneksel formda; doğu batı yönünde uzanan, kırma çatıyla örtülmüş ana aks kuzey ve güney yönünde çıkıntılara sahip.

Mimarlar tarafından önerilen yeni şema var olan spor tesislerini tek bir blokta toplamayı öngörüyor. Spor salonu ve manzaraya açılan havuz binası ortak soyunma odalarının da bulunduğu bir geçişle birleştiriliyor. Ana giriş havuzla spor salonu arasındaki bu ara kütleden alınıyor.

Havuz binası araziyi çerçeveleyen yeşil bitki örtüsüne bakıyor. Binanın belirleyici özelliklerinden biri olan çatısı bölgede kullanılan kırma çatının çağdaş bir yorumu olmayı amaçlıyor. Zekice tasarlanan çatı, katlanmış ahşap bir birimin üç kere tekrarlanmasından oluşan yükseltilmiş ahşap bir strüktür. Çatı, havuzu kullananlara çarpıcı bir iç mekân sunarken aynı zamanda gereken ses emilimini de garantiye alıyor. Çatı 1 metre yüksekliğinde cam şeridin üzerine oturuyor, böylece havuzu kullananların mahremiyeti sağlanıyor ve çevreye açılan panoramik bakış korunuyor.

12 adet üçgen makas parçadan (parçaların en büyüğü 15 metre uzunluğunda ve 5,2 metre yüksekliğinde) oluşan prefabrike çatı arazinin dışında imal ediliyor. Sahada yerleştirilirken bütüncül yapı iskelesine ihtiyaç duymayan sistem, temiz ve kesin bitiriş sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın