Al Faya Butik Otel

Al Faya Butik Otel

Al Faya Butik Oteli’nin tasarımı mimar Jonathan Ashmore ve onun Dubai ve Londra merkezli ofisi ANARCHITECT tarafından yapıldı.

1960’larda inşa edilen, eskiden muayenehane ve bakkal olarak kullanılan tek katlı taş yapılar yeni bir butik otele ve restorana dönüştürüldü. Var olan eski taş yapılara bir de yeni spa binası eklendi.

Al Faya Butik Oteli, Alvaah Dağı’nın eteğinde, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki prehistorik kızıl çölün ortasında, BAE’nın ilk petrol kuyularından birinin yakınında yer alıyor. Al Faya, Sharjah Emirliği’ndeki kilit alanlarda bir dizi butik otelden ve eko-dinlenme merkezinden oluşan Şarca Koleksiyonu’nun bir ayağı.

Mimariye ve iç mekâna dair yapılan yeni müdahaleler kasıtlı olarak var olan binalarla ve orijinal doku ile zıtlık oluşturuyor. Corten çelik malzeme, işlevin dönüşmesi ve yeni program parçalarının eklenmesi için genişletilen mekâna yeni eklenen katmanların altını çiziyor.

Jonathan Ashmore projeyi şöyle açıklıyor:

“Çölün iklim koşulları yaz ayları boyunca aşırı uçlarda hava sıcaklıklarına ulaşıyor ve uzun güneşlenme süreleri oluşuyor; bu nedenle yapının formunu ve kütleyi tasarlarken bunu göz önünde tutmak önemli. Yapının formu ve kütlesinin tasarımı ile iklime uygun ve dirençli malzeme seçimi el ele gidiyor. Çöl alanları sadece güneş ışığına değil her türlü dış etkiye maruz kalıyor. Bu dış etkiler arasında: yağmur, çöl fırtınaları ve gece boyunca devam eden düşük hava sıcaklıkları var. Yerel taş ve beton yapı bu aşırı sıcaklık değişimlerini dengelemek için gereken termal kütleyi sağlıyor. Corten çelik, ahşap ve alüminyum gibi ikincil malzemeler; özellikle çatı, gölgeleme elemanları ve kumun üstündeki teraslarda tasarıma incelik ve hassaslık katılmasını sağlıyor.”

Etiketler

Bir cevap yazın