Aktif Strüktürler – Akustik Formasyon

Aktif Strüktürler-Sesin Topoğrafyası

Aktif Strüktürler projesinin ilk ürünü olan Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi ile, bitmiş ve sonuçlanmış farz edilen ürünlerin (ses, mimari ve görsel sanatlar) yeniden, farklı formlarda hayat bulması amaçlandı . İstiklal Caddesinin ses hafızası önce mimari bir yüzeye sonra bu katı form dinamik görsel bir performansa dönüştürüldü.

Aktif Strüktürler projesinin ses, mimari ve görsel sanatlar gibi farklı disiplinler arası alış verişlerle mekansal deneyimi en gelişmiş seviyeye taşıması amaçlandı. Her disiplinin kendi “maddi” halini değiştirmeye zorlayan projede ses matematiğe, matematik mimariye, mimari ise canlı bir yapıya dönüşürken, çok katmanlı, sesi çıkan, hareket eden ve nefes alan bir mekan deneyimini izleyiciye sunuyor.

İstanbulun en popüler ve en canlı caddelerinden İstiklâl Caddesi’nde kentin simgelerinden biri sayılan Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin Galatasaray’a bakan cephesinde izleyiciyle buluşan enstalasyon, çok katmanlı ve yere özgü karaqkteriyle kentsel deneyimin parçası oluşunu kutluyor.

1 ay gibi kısa sürede projlendirilen cephe X, Y ve Z eksenlerinde sırasıyla frekans, lokasyon ve desibel bilgisinin kullanılması ile algoritmik olarak oluşturulan ses topoğrafyası 11 akslı kiriş sistemine indirirgendi. Sistem 1 hafta içinde saha da ki montajı tamamlanacak biçimde planlandı. Sayısal modele bire bir sadık kalınması için kirişlerin topografik formları CNC kesim plywoodlar ile üretildi ve modüler çelik sisteme monte edildi. Çelik gergiler ve membran yüzey ile birbirine bağlanan kirişler uzay kafes benzeri dayanım kazandırılarak sistem hafifletildi. Aynı sure içinde tekil kontrol edilebilen 2000 pixellik bir LED matriksi bu yüzeye oturtularak topolojik aydınlatma sağlandı.

Etiketler

Bir yanıt yazın