AirBubble

AirBubble

Londralı mimarlık ve inovasyon şirketi ecoLogicStudio’nun medikal olmayan burun/ağız hijyen ürünleri üreten Otrivin şirketi için tasarladığı yerleştirme, Varşova’nın merkezinde, Kopernik bilim merkezinin bahçesinde bulunuyor.

Kent merkezinde, tamamen temiz havaya sahip bir mikroklima sunan, baloncuk biçimli bir çocuk oyun alanı olan AirBubble aynı zamanda yapıdaki tasarım açısından inovasyon özelliklerini görselleştiren bir sergi iler birlikte sunulmuş. Avrupanın hava kirliliği en yüksek kentleri arasında buluna Varşova’da inşa edilen proje, kapalı alanda fotosentez olanağı sunan mikro algler içeren Photo.Synthetica teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş.

Silindir biçimli ahşap yapı, ETFE zarları tarafından korunan 52 adet alg reaktörü ile kaplanmış. Kentsel bir alg serası oluşturan yapı aynı zamanda, halatlar, ayak pompaları, elastik toplar ile donatılmış bir oyun/eğitim alanı. Alg reaktörleri temiz havanın yanı sıra baloncuk çıkarırken ürettikleri ses ile, kentin dip gürültüsünün yerini alan, sakinleştici bir duysal ortam da sağlıyor.

Yapıda kullanılan hava kirliliği görüntüleme sistemi sayesinde her an toplanan veriler doğrultusunda hava kalitesi ölçümü yapılıyor. Sistem kendi başına nitrojeni %97 ve zararlı parçacıkları %75 oranında süzebiliyor. Doğal hava dolaşımına olanak sağlayan ve oyun alanını temiz tutan ters huni biçimli çatı, yapının hava kalitesine mimari anlamda katkı sağlayan müdahalelerden biri. Bir diğeri ise oyun ile alakalı. Oyun alanında bulunan 4 adet ayak pompası, reaktörlerdeki su dolaşımını artırarak, çocukların faaliyetleri ile sistemin daha da etkin biçimde çalışmasını sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın