Acıbadem Altunizade Hastanesi

Acıbadem Altunizade Hastanesi

İstanbul Üsküdar'da bulunan Acıbadem Altunizade Hastanesi, Lina Mimarlık tarafından tasarlandı ve inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Aylin Şensoy, projeyi anlatıyor:

Acıbadem Grubu ile yıllardır çalışmanın verdiği tecrübe ve sorumlulukla devam eden işlerimizden biri olacağını düşünerek Altunizade Acıbadem Hastanesi projemize ‘’geleceğin teknolojisini yaratma’’ ana fikriyle başladık. Çünkü tüm işlerimizde olduğu gibi bu projemizde de mimarinin de esas konulardan biri olan ‘’örnek oluşturmak, bugünün önünde bulunmak’’ ekip olarak temel amacımızdı.

Arazimiz Koşuyolu caddesinin, Altunizade istikametinde sağda Validebağ Korusu’nu geçtikten sonra Tophanelioğlu Caddesi’nden girişli, eskiden Bakımevi sonrasında Marmara Üniversitesi Hastanesi ve ek binaları olarak kullanılmaktaydı.

Proje arazimiz özellikli bir yapının çevresiyle de uyumlu olabileceğini gösterebileceğimiz bir konuma da yer almaktaydı. Hemen yanı başın da yer alan, Validebağ Korusu’nun kuşların rotasında olması sebebiyle kat yüksekliklerimizi azaltarak, yapının habitata olumsuz etkilerini azaltmaya çalıştık. Tarihi doku olarak çevresindeki köşkün yüksekliğini aşmayacak şekilde ana saçağımızı tasarlayarak kısıtlamalarla da insan-çevre ölçeğinde ki uyumu da dikkate alınarak yapı oluşturulabileceğini göstermek istedik. Binamızın hastane yapısı fonksiyonlarını karşılarken gerek iç mekân gerekse cephe olarak görsel bir şölen etkisi yaratması çalışmalarımızda öncelikli amacımız oldu ve sonuçta bunu başardığımıza inanıyoruz.

Hastanelerin hem teknik altyapı olarak komplike olması hem de çok farklı fonksiyonların birlikte çözümlenmesi gereken mimari bir yapıya sahip olması sebebiyle ciddi bir çalışma gerektirmekteydi fakat biz sağlıklı malzeme kullanarak, hasta, ziyaretçi, personel sağlığı ve konforunu sağlayarak,  gün ışığından maksimum yararlanarak, zararlı atık yönetimi, enerji ve su tüketimin de  çevre dostu bina yapmaya çalışarak  estetik, teknolojik, fonksiyonel ve çevreye uyumlu örnek  bir yapı oluşturduğumuz düşünüyoruz.

Acıbadem Altunizade Hastanesi, 2017 itibariyle 350 yatak kapasiteli,  98.000 m2 kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip özel hastanesi olma özelliğini taşıyor. Leed Gold sertifika adayı, yeşil binası olma özelliğiyle de dikkat çekici olmuştur.

Bugünün önünde olmak ve geleceğin teknolojisini getirmek amacıyla dünyada ilk defa üç farklı teşhis ünitesinin (3 tesla mr, 128 kesitli,2 pheno) steril ameliyathane ortamında bulunduran ve üç ameliyathane ile bağlantılı olan hibrit operasyon sistemi olacaktır. Toplam 18 ameliyathane ve 75 yoğun bakım bulunmaktadır. Her branş için ayrı departmanlar düzeyinde tasarım ile klinik çalışmanın verimli yapılmasına olanak sağlanmıştır. Bu hastanemizde medikal teknik imkanlarıyla ; Nörolojik bilimler merkezi, meme sağlığı merkezi, onkoloji merkezi, ortopedi ve travmatoloji merkezi, girişimsel nöro radyocerrahi merkezi, saç ekim merkezi, fizik tedavi merkezi, kök hücre merkezi, ağız ve diş sağlığı merkezi, kadın hastalıkları ve doğum merkezi, lazer ve cilt bakım merkezi, endoskopi merkezi, anjiyo merkezi (kateter laboratuvarı), iyodin merkezi, tüp bebek merkezi, çocuk sağlığı ve hastalıkları merkezi gibi özellikli konularda  ilk ve tek olma hedefine ulaşılmıştır.

Biz mimari ekip olarak yılların verdiği tecrübeyle, mekanik, elektrik, statik, medikal ekipman, uygulama ekiplerimizle yakaladığımız uyumu, bu projemizde de işlerimize yansıtarak gösterdiğimize inanıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz..

Etiketler

Bir cevap yazın