Abedian Mimarlık Okulu

Abedian Mimarlık Okulu

CRAB Studio'nun tasarladığı Mimarlık Fakültesi renkli ve esnek kurgusuyla; eğitim müfredatına dahil olmayan, kendiliğinden oluşan senaryolara imkan veriyor.

Crab Studyo’nun Avustralya’da tasarladığı mimarlık fakültesi binası, 1980’lerde Arata Isozaki’nin tasarladığı üniversite kampüsünün içinde yer alıyor. Bina için açılan yarışmayı 2011 yılının haziran ayında kazanan CRAB, inşaatı 2013 yılında tamamlanmış.

Peter Cook ve Gavin Robotham’ın mimari eğitmen olarak tecrübeleri tasarımın pek çok noktasında bir mimarlık okulunun ihtiyacını belirleyip, gerekli cevabı verebilmelerini sağlamış.

Binada ikişer üçer seviyeli katlar bir dizi “oyuk” tarafından şekillendirilerek üzerlerine büyük bir çatı yerleştirilmiş. Bu “oyuk”lar yapının iskeletindeki kapalı kısımları oluşturarak günlük toplantılar için mekan sağlıyorlar. Mimarlar bölgenin sıcak ve nemli  iklimini göz önünde bulundurularak doğu batı yönünde uzayan binanın çatısını hava almasını sağlayacak şekilde kademeli tasarlamışlar. İklim kontrolü sağlayan bina dış kabuğunun en çok güneş alan kuzey cephesine ise “kaş” yerleştirmişler.

CRAB’ın sosyolojik bir perspektiften ele alarak “tiyatro” benzetmesiyle yola çıktığı süreçte; kurumlar içindeki daha mahrem grupların ve müfredata dahil olmayan anların tasarımın merkezinde olduğu, renkli ve oldukça esnek bir bina elde edilmiş.

Etiketler

5 yorum

Bir cevap yazın