8Q Misafir Evi

3370 Studio tarafından tasarlanan proje Şili’de inşa edildi.

Geniş ve uzun bir çatı ile birleştirilen üç bağımsız küp arasından bir eksen etrafında döndürülmüş olanı, iç ve dış mekan, teşhir ve mahremiyet, panoramik manzara ve özel bahçe arasında bir ara dünya oluşturuyor. 

Misafir evi, Santiago’nun 200 km kuzeyindeki küçük bir kasaba olan Los Vilos’ta bulunuyor. Peyzaj ve yerel yaban hayatı, Kuzey Şili’nin doğal güzelliklerini deneyimlemek için mükemmel bir alan yaratıyor. 

Misafir evi, havalandırmalı geniş bir çatıyla birleşen üç bağımsız bölümden ve teknik bir hacimden oluşuyor. Hacimlerin ayrıklığı, misafir ağırlamak amaçlı tasarım talebine cevap veriyor. Sadece bir akşamı geçirecek olan ya da bir veya birden fazla gece kalacak olan ziyaretçiler, evin sadece bir bölümünü işgal ediyor.

Kenarlardaki hacimler, peyzaja açılan ve opak bir duvarla merkeze kendini kapatan yatak odalarına tekabül ediyor. Bu şekilde, yatak odalarında gerekli olan mahremiyet ve kamusal alanın sınırları inşa ediliyor.

İçinde yaşam alanı, yemek odası ve mutfak barındıran merkezdeki hacim, rüzgardan korunan dış mekanların varlığına izin veren ve böylelikle peyzajın evle kaynaşmasına yol açan açık mekanlar yaratmak için bir eksen etrafında çeviriliyor.

Havalandırmalı geniş çatı, hacimler üzerinde, kirişlerden oluşan bir sistemle destekleniyor ve eve bütünlük veriyor. Boş vakitleri geçirmek ve peyzajı seyre dalmak için ideal bir ara mekan yaratılıyor.

Maliyet, işe dahil olan bir sınırlamaydı. Malzemeler ve modüller, standart çözümler olmalı ve optimize edilmeliydi. Evin uygulanabilmesini sağlayacak bütçenin içinde kalabilmek adına, ev özel çözümlerle inşa edilmek yerine “silahlandırılmalıydı”.

Etiketler