80 Charlotte Street

210623_80Charlotte St_card
Resmi orijinal boyutunda göster

80 Charlotte Street

Arup’un 80 Charlotte Street Londra’daki yeni binası Make Architects tarafından tasarlandı. Derwent London tarafından geliştirilen ofis yapısı net sıfır enerjili ve karbon sıfır bina.

Karma kullanımlı proje, sosyal konut dahil olmak üzere 30.000 metrekare ofis ve 4.000 metrekare konut alanını kapsıyor. Ofis alanı hem Boston Consulting Group hem de Arup için genel merkez olarak kullanılıyor.

Make, tasarımı sürecinin en başından itibaren mevcut binaların çekirdeklerini planın ortasına yerleştirmeyi ve birleştirmeyi tercih etmiş. Bu atriyumlar, ayrıca sokaktan bakıldığında, hacimde algılanan bir kırılma sağlamak için kaplamanın cephelerde bölündüğü noktayı da işaret ediyor. Yeni bina 10 katlı olarak, orijinali 7 katlı olan binadan üç kat daha yüksek

Cepheler, etrafı yansıtmak için farklı dokuların, malzemelerin ve formların zengin bir şekilde karıştırılmasıyla eski ve yeniyi harmanlıyor.

Zemin kat, kiracılara etkinlikler ve sosyal aktiviteler için kullanmaları için alan sunarak ticari bir resepsiyondan daha fazlası olacak şekilde tasarlanmış. Bir ada kafe-barı hem kiracılara hem de halka hizmet ederken; kiracılar ve konuklar özel bir asansörle birlikte Kuzey Londra’nın ve şehrin muhteşem manzarasından yararlanan ikinci bir barın bulunduğu çatı terasına çıkılabiliyor.

Bina, var olan önemli cephelerinin korunmasının ve yeniden kullanılmasıyla birlikte, fosil yakıt, CHP (birleşik ısı ve güç sistemi) veya dizel kullanmayan tamamen elektrikli bir bina olarak tasarlandı.

Binanın Chitty Caddesi ve Whitfield Caddesi ile sınırlanan güneydoğu köşesinde Charlotte Apartments olarak bilinen 19 özel kiralık ev bulunuyor. Bu apartmanlar, Fitzrovia sokakları arasında gizlenmiş daha küçük parkları ve meydanları içeren Chitty Caddesi’ndeki 240 metrekarelik halka açık yeni bir yeşil alan olan Poets’ Park’a taşan bir kafenin üzerinde yer alıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın