#7 Southlands

#7 Southlands

Mumbai’de bulunan, 1930’larda inşa edilmiş Art-Deco apartman dairesi olan #7 Southlands, SquareWorks mimarlık ofisi tarafından modern ihtiyaçlara ve çok çeşitli kullanımlara uygun olarak yeniden tasarlandı.

Proje, bir Mumbai iç mekanının sahip olduğu geleneksellik ile bilinçli müdahalelerle yapılmış tadilat arasında bir denge kuruyor. Tipik bir tek aile evi olarak tasarlanmış mekanı, birden fazla işleve sahip olabilen dinamik bir mekana dönüştürmeyi amaçlamış.

İşveren mimarlardan, dairenin içe dönük ve kendine has karakterini bozmadan, zaman zaman farklı amaçlar için kullanılabilecek odalar tasarlamalarını istemiş. Bu doğrultuda, 300 metrekare alana sahip dairede:

  • Oturma odası, birden fazla kullanıcıya hitap edecek bir çalışma odasına dönüştürülmüş.
  • Yemek odası, istenildiğinde galeri veya sergi mekanına dönüşebiliyor.
  • Servis alanları ile ana kullanım alanları birbirinden net bir şekilde ayrılmış.

Mevcut mekanların belirgin ayrımına rağmen, apartmanın kat planı, daire içinde dolaşmak ve işlevsellik konusunda belli belirsiz bir deneyim ortaya çıkarıyor. Böylelikle, tasarım ilkeleri 5 adet mekânsal kavram üzerinden oluşturulmuş: 1) Geçirgenlik, 2) Doğal Işık ve Havalandırma, 3) Merkezi Mekansal Örgütlenme, 4) Yeni ve Eski Malzemeler Arasında Keskin Ayrım, 5) Sadelik.

#7 Soutlands projesinde, dairenin Art-Deco tarihine içkin özelliklerinin hangisi ve ne kadarının öne çıkacağına karar verilirken bu ilkeler kullanılmış. Tasarımcılar daireyi modernize ederken, basitçe bir dönemi yansıtmaktan ziyade bu dairenin yer aldığı kentin oluşturduğu kültürü de yansıtmaya çalışmış. Eski ve yeni, kişisel ve profesyonel, tekil ve çoğul, mahrem ve umumi gibi kavramlar arasında dengeli bir kurgu oluşturmaya çalışan daire, bir sanatçı stüdyosu, evi, çok kullanıcılı bir çalışma alanı olarak 1930’ların kurgusu içine yerleştirilmiş son derece güncel bir iş/ev mekanı.

Etiketler

Bir cevap yazın