Mulini Plajı

Mulini Plajı

Studio 3LHD'nin Rovinj kentinde tasarladığı sahil şeridi, net ve sade çizgileriyle arazideki denizle kara ilişkisini yeniden şekillendiriyor.

Projenin gerçekleştiği Mulini Plajı, Rovinj şehriyle Punta Corrente parkını birbirine bağlayan hat üzerinde. Bu sebeple kıyıdaki otellerin önündeki plaj, aynı zamanda şehrin içinde başlayan yaya yolu ağının devamı niteliğinde de kullanılıyor.

Kamu için önemli bir bölge olmasının yanında, projenin diğer bir önemli girdisi üzerine oturduğu arazinin koşulları. Günün farklı saatlerinde su seviyesinin yaklaşık 80cm değişebildiği arazide tasarım kararları verilirken medcezir önemli bir değişken olmuş.

Bölgeye dair verilerden yola çıkılarak sahil şeridi iki bölüme ayrılmış. Marina’nın devamında başlayıp kumsaldaki bar yapısına kadar devam eden birinci bölüm dalgalardan ilham alırken ikinci bölüm görece sakin çakıllı bir kumsal karakterine bürünmüş.

İlk bölümde, doğal topografya benzeri parçalı yüzeylerden oluşan, görece seyrek bitki örtüsüne sahip, güneşlenme terasları tasarlanmış. Daha sakin olan Lone koyu ise, çakıllı, yoğun bitki örtüsünün yetiştiği, hafif eğimiyle suyla buluşan bir sahil olarak biçimlendirilmiş.

Mulini Sahil Bar’ı, geniş barı, soyunma odaları, duşları, tuvaletleri ve danışma bölümüyle arazinin merkezine yerleştirilmiş bir sahil tesisi. Akşamları bar, samimi, ziyaretçilerin yayılarak zaman geçirdikleri bir atmosfere bürünüyor. Ağır bir yapıdansa hafif bir pavyon olan sahil barının 6 noktadan desteklenen fakat ayaklar üzerine oturmayan pergolası, güneşin yaz aylarındaki açısına göre tasarlanmış. 20 ton ağırlığında, 30m’yi desteksiz geçen pergola, 8mm ve 20mm’lik metal levhalardan imal edilmiş ve toplam yüksekliği 20cm. Barın önündeki açıklık alan küçük konserler ve eğlenceler düzenlemek için gerekli altyapıya sunacak şekilde tasarlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın