3. Ödül, Lizbon Yeni Bisiklet ve Yaya Köprüsü Uluslararası Fikir Yarışması

3. Ödül, Lizbon Yeni Bisiklet ve Yaya Köprüsü Uluslararası Fikir Yarışması

Önerilen tasarım, trafiğin yoğun olduğu bir yol üzerinde neredeyse uçacak gibi görünen ikonik bir nirengi noktası olma niyetinde. “Sekiz” şeklindeki köprü simetrik olmayan bir düzenleme ve üç ana bileşeni olan güverte, iki erişim rampası ve asma kemeri ile sadeliği ve sürekliliği bünyesinde birleştiriyor. Köprünün geometrisi dinamik bir görsel deneyim oluşturuyor. Hem yayalar, hem bisikletçiler, hem de altından geçen sürücüler için köprü biçiminin zengin çeşitliliğini sunuyor.

Köprü yapısal olarak bir kemer tarafından desteklenen bir güverteye dayanıyor. Dikey plandaki yapısal davranışından kaynaklanan kuvvetlerin yanı sıra, köprünün geometrisi kesitte burulmalara ve çift eksenli eğilmelere neden oluyor. Çift eksenli eğilme ile burulma çabalarının tipi nedeniyle, kemerde bir çelik kutu kesiti ve güvertede benzer bir kutu kesiti bir kompozit zemin levhasının oluşturduğu üst bağlantı ile döşemeye dayanak sağlayacağı öngörülüyor.

Köprünün malzemelerinin seçimi dayanıklılığa dayanıyor ve bakıma çok fazla ihtiyaç duymuyor. Yapı çelikten yapılmış olup köprü ile bisiklet yollarının devamlılığını vurgulama amacıyla, köprü güvertesi üzerinde bu yollarla aynı malzemeden yapılması gereken sulu çimentolu döşeme kullanılıyor. Korkuluklar, ince paslanmaz çelikle preslenmiş profillerin 170 mm aralıklarla konumlanıyor ve paslanmaz çelikle kaplanmış küpeşteden oluşuyor.
Tasarım sürdürülebilir bir aydınlatma sistemini içeriyor. LED gibi düşük enerji tüketimli ışık kaynakları kullanılıyor, ışık kirliliği ya da sürücüler için göz kamaştırıcı etkiye neden olmadan geometrisini vurgulamak için, köprünün güvertesi ve kemerin alt kısmında, homojen ışık üreten ışık kaynakları kullanılıyor. Yaya yönelimi için, noktasal aydınlatma kullanılıyor ve kullanıcıları için kılavuz çizgisi oluşturacak olan aydınlatma korkuluğu izliyor.

Aydınlatma düzeni güneye yönelmiş bir fotovoltaik sistem olarak kemerin üst yüzeyine entegre ediliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın