3. Ödül (Genç Tasarımcı Kategorisi), Metalden Fikirler Ulusal Ürün Tasarım Yarışması

3. Ödül (Genç Tasarımcı Kategorisi), Metalden Fikirler Ulusal Ürün Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

“Manifold”

Manifold kelimesinin İngilizce çevirisine bakıldığında çeşitli, birçok, türlü türlü anlamlarına gelir. Manifold adlı tasarım bulunduğu mekanda farklı fonksiyonlara cevap verebilir ve tıpkı kelime anlamı gibi zaman içerisinde fonksiyonu değişebilir. Ölçek olarak geniş mekanlarda (kütüphane, ortak ofisler, havaalanları, kamusal sosyal alanlar)geçirgenliği ve mekanın akışını sağlamak amacıyla seperatör fonksiyonunda kullanılır. Ayırıcı fonksiyonunu sağlarken çift yönlü olarak kullanım alanı tanımaktadır.

Biçimsel Biyomimetik tasarım yaklaşımı ile modüllerin bütününde okunan paternler doğada bulunan örüntüleri taklit etmektedir. Esnek ve modüler yapısıyla üretkenlik sağlamıştır. “Sorumlu Tüketim ve Üretim” sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda uzun vadeli devamlılık sağlayan atık üretmeyen, gerektiğinde kolayca demonte olabilen ürün tasarlanması hedeflenmiştir.

Ürün metal lazer kesici teknolojisi kesilecek boşluklar açılacaktır. Kesilen boşluk yerlerinden metal katlanarak objenin formu oluşturulacaktır. En son iki yerden vidalanarak obje tamamlanacaktır. 2mm metal levha ve dört adet vida ile ürün kurulumu tamamlanacaktır.

Etiketler

Bir yanıt yazın